Ono što je mnoge zapanjilo u Putinovom obraćanju Federalnoj skupštini su novi sistemi oružja koje on najavio.
Prvo, on je potvrdio da će Sarmat ICBM zameniti staru, ali već snažnu SS-18 Satanu. Onda je prešao na nove sisteme oružja:
1.Krstareća raketa na nuklearni pogon sa neograničenim dometom
2.Potopiva raketa na nuklearni pogon sa interkontinentalnim dometom, veoma velike brzine, tiha i sposobna za kretanje na velikim dubinama
3.Hipersonična raketa sa 10 Maha, sa dometom od 2.000 kilometara (pod nazivom: Kinzal)
4.Nova strateška raketa sposobna za brzine od 20 Maha (pod nazivom: Avangard)
Svi ovi sistemi mogu biti naoružani konvencionalnim ili nuklearnim bojevima glavama. To ne samo da znači je čitav ABM sektor SAD-a sada prazan i beskoristan, već i da se američke borbene grupe nosača aviona od sada mogu koristiti samo protiv malih, bespomoćnih zemalja!
Stručnjak za pomorsko ratovanje Andrej Martianov, je izneo svoju reakciju o samo jednom od ovih sistema: „Zvanično je i gotovo je“.
Iako se čitavi zapadni mediji tresu od obraćanja Vladimira Putina, gde je, između ostalog, predstavio novu balističku raketu RS-28 Sarmat, iza tog revolucionarnog sistema oružja, jedno je gotovo potpuno zanemareno od strane medija.
[adsenseyu1]
Daleko šokantnije otkriće je bilo raspoređivanje nove hipersonične rakete Kinžal u redovnu službu sa jedinicama vazduhoplovnih snaga u južnom vojnom okrugu.
Mig-31 nosi ovo oružje, ali će i SU-35, SU-30SM ili SU-34 sigurno moći isto to da učine.
Ova raketa je… pa, usled nedostatka bolje reči, zapanjujuća – to je M=10+ vrlo pokretna raketa sa dometom od 2.000 kilometara. Pomorsko ratovanje, kakvo poznajemo, je gotovo. Bez preterano dramatičnog naglašavanja – zvanično smo u novoj eri. Nijedan, ponavljam, nijedan moderni ili perspektivni sitem vazdušne odbrane koji se danas koristi od strane bilo koje NATO flote, ne može presresti čak ni jednu raketu sa takvim karakteristikama. Paljba od 5-6 takvih raketa je garantovano uništenje bilo koje borbene grupe nosača.
[adsenseyu4]
Način korišćenja takvog oružja, posebno pošto sada znamo da je raspoređeno (za sada) u južnoj vojnoj oblasti, vrlo je jednostavan – najverovatnije će mesto za izbacivanje raketa iz MiG-31 biti međunarodne vode Crnog mora, čime se zatvara čitav istočni Mediteran za bilo koji površinski brod ili grupu brodova.
To takođe stvara veliku no-go zonu u Tihom okeanu, gde će MiG-31 avioni iz Jelizova moći da patroliraju ogromnim rastojanjima nad okeanom. Ipak, izuzetno je to što je MiG-31 trenutna platforma za Kinzal – verovatno najbolji presretač u istoriji.
Očigledno je da je sposobnost MiG-31 aviona da dostigne velike supersonične brzine (iznad M=3) ključni faktor u lansiranju. Ali, bez obzira na to koje su procedure za lansiranje ovog zastrašujućeg oružja, zaključci su jednostavni:
- Čini nosače avina bespomoćnim protivnikom
- Glavnu udarnu snagu konkurenata čini potpuno zastarelim i beskorisnim, takođe i svaki površinski borbeni brod čini bespomoćnim, bez obzira na njihove sposobnosti vazdušne odbrane
- Kontrola mora i doktrina zabrane pristupa moru menjaju svoju prirodu i spajaju se. Oni koji imaju takvo oružje, ili oružja, jednostavno poseduju ogromne prostore na moru, ograničeni dometom Kinzala i njihovih nosača
Balans moći se dramatično promenio, i sa time pomorsko ratovanje više nije onakvo kakvim ga znam. Gotovo je!
„The Saker“ navodi da se u potpunosti slaže sa ovim mišljenjem da je to zaista potpuni poraz za „Imperiju“, oni više nemaju vojnu opciju protiv Rusije.
Webtribune.rs