U vremenu kada sankcije zapadnih zemalja stežu ekonomske tokove, Moskva i Peking nastavljaju – gotovo neometano – da šire energetsko partnerstvo.
Aleksandar Novak, zamenik premijera Rusije, izjavio je za televiziju „Rusija 1“ da isporuke nafte i gasa Kini ostaju visoke: Uprkos pritiscima, brojevi ne padaju.
Zanimljivo je da se u prva tri kvartala ove godine kineskom tržištu isporučilo 72 miliona tona ruske nafte. To je skoro identično kao lane, što samo potvrđuje – linije snabdevanja nisu popustile pod težinom sankcija. I dok mnogi u Evropi raspravljaju o diversifikaciji izvora, Rusija tiho jača energetski most ka istoku.
Gas je posebna priča. Tu je došlo do povećanja od čak 31%. Novak je istakao da će do kraja godine gasovod „Snaga Sibira“ dostići planirani kapacitet od 38 milijardi kubnih metara.
„Gradimo i ‘Dalekoistočnu rutu’, dogovor o proširenju snabdevanja već je postignut“, podsetio je potpredsednik vlade, tonom koji je delovao mirno, ali samouvereno.
Saradnja dve zemlje ne staje na sirovinama. U toku su projekti vezani za tečni prirodni gas i izgradnju velikih gasno-hemijskih kompleksa – sektor koji obe strane vide kao sledeći korak u zajedničkom razvoju. To možda nije headline u zapadnim medijima, ali u Moskvi i Pekingu to je priča o kontinuitetu i planiranju dugoročne stabilnosti.
I dok se globalna energetska mapa menja, ostaje pitanje: Da li svet zapravo prisustvuje tihoj redistribuciji moći, gde kilometri gasovoda i tankeri sa naftom pričaju glasnije od političkih izjava? Odgovor se verovatno neće pojaviti odmah – ali pravac je, čini se, već jasno zacrtan.
Webtribune.rs




























