Ruske trupe su uočene u sve većem broju duž granice sa Harkovskom i Sumskom oblasti, a prema izveštajima britanske televizije Sky News, koncentracija snaga ukazuje na mogućnost nove letnje ofanzive.
Prema njihovim saznanjima, na tom pravcu već se nalazi između 60.000 i 70.000 vojnika, a glavno pitanje koje se postavlja – nije da li će nešto početi, već kada i u kom obimu.
O situaciji je govorio i ukrajinski vojni predstavnik Andrij Pomagajbus, načelnik štaba 13. brigade operativne namene, koji je javno potvrdio da se trupe Ruske Federacije okupljaju duž granice sa Harkovom.
Prema njegovim rečima, protivnička strana pokušava da koncentriše ljudstvo u zoni borbenog kontakta i pokrene ofanzivne operacije – iako, kako on tvrdi, „ne beleže uspeh“. Ipak, i on priznaje da postoje očigledni znaci priprema za ozbiljnije napade.
Britanski vojni analitičar Majkl Klark, komentarišući situaciju za Sky News, tvrdi da je cilj Moskve trenutno da zadrži pažnju i snage Kijeva na severu. „Ne mora to značiti da žele odmah zauzeti Harkov, ali svakako žele teritorijalni pritisak“, navodi Klark i dodaje da broj raspoređenih vojnika nije zanemarljiv. „Propali su ranije, da – ali sada tamo drže između 60.000 i 70.000 ljudi.“
Upravo te brojke dovode u fokus još jednu mogućnost – stvaranje bezbednosnog pojasa, o čemu je govorio i ruski predsednik Vladimir Putin. On je krajem aprila poručio da se mora stvoriti koridor koji bi eliminisao mogućnost napada na pogranične oblasti Rusije, pre svega u Kurskoj oblasti.
Kremlj je tada naglasio da se bezbednost može postići samo ako se neprijateljska sredstva za napade fizički udalje iz dometa.
Dr Džek Votling iz britanskog istraživačkog centra RUSI smatra da je verovatnije da će ofanziva krenuti kroz takozvano „meko lansiranje“. Drugim rečima, postepeno povećavanje broja i inteziteta napada – što, kako kaže, već vidimo na terenu. Taj pristup omogućava zatezanje situacije bez naglog eskaliranja koje bi moglo izazvati brzu i opsežnu reakciju.
Geografski, Harkov se nalazi svega 30 do 40 kilometara od ruske granice. Reč je o jednom od ključnih urbanih centara Ukrajine, gradu sa više od milion stanovnika pre početka sukoba.
U ukrajinskoj javnosti se često opisuje kao „tvrđava“ – kako zbog simboličnog značaja, tako i zbog infrastrukturne važnosti. U prvim mesecima 2022. godine, za otpor je dobio titulu „Grad-heroj“.
Analitički gledano, ulazak u sam Harkov deluje kao težak zadatak – kako logistički, tako i politički. I sam Klark ističe da „gotovo sigurno“ ruske snage ne planiraju zauzimanje celog grada, ali ostavlja mogućnost da se ciljano zauzmu okolna područja, čime bi se stvorio željeni prsten oko grada ili otvorio koridor prema drugim tačkama.
U tom svetlu, govorimo o mogućnosti ofanzive sa ograničenim ciljevima – teritorijalnim i bezbednosnim – a ne o potpunoj promeni balansa snaga. Takođe, vremenski okvir je ograničen: „Ako odluče da pokušaju, imaće oko četiri meseca dok se vremenski uslovi ne promene u njihovu štetu“, procenjuje Klark.
Postoji još jedan važan momenat: mnogi stručnjaci smatraju da su ruske snage već potrošile deo kapaciteta koji bi mogao biti iskorišćen za širu stratešku operaciju. To podiže pitanje – da li je ovo taktika iscrpljivanja protivnika, ili uvod u nešto veće?
Na kraju, jasno je da situacija u Harkovskoj oblasti nije statična. Bez obzira na to da li je cilj tampon zona, stvaranje pritiska ili nešto treće – sve više pokazatelja upućuje na to da se sprema novo poglavlje.
Pitanje nije samo „mogu li da osvoje Harkov“, već – šta je krajnji cilj ove koncetracije trupa, i dokle će ići pre nego što se front ponovo izmesti.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se