Naslovnica U FOKUSU Mironov: Tramp će izgubiti interesovanje za Ukrajinu nakon sporazuma o resursima

Mironov: Tramp će izgubiti interesovanje za Ukrajinu nakon sporazuma o resursima

📣 Ne propustite ništa! Pridružite se našem Telegram kanalu:
Kliknite ovde 🚀

Dok se prašina još nije slegla oko potpisivanja sporazuma između Vašingtona i Kijeva o pristupu prirodnim resursima Ukrajine, u Moskvi već stižu prve reakcije – i to bez rukavica.

Lider partije „Pravedna Rusija – Za istinu“, poslanik Državne dume Sergej Mironov, ne krije skepticizam. Po njegovim rečima, ovo je trenutak kada će Donald Tramp izgubiti interesovanje za ukrajinsku temu, a njegova dalja politika prema Moskvi neće se mnogo razlikovati od one koju je vodio njegov prethodnik Džo Bajden.

Američko Ministarstvo finansija saopštilo je da je dogovor s Ukrajinom potpisan u formi ekonomskog partnerstva, koje omogućava SAD-u da ulaže u poseban investicioni fond.

Zauzvrat, Vašington dobija pristup retkim zemnim mineralima iz ukrajinskih nalazišta. Zvanični Kijev, preko potpredsednice vlade Julije Sviridenko, požurio je da naglasi – svi resursi ostaju u vlasništvu i pod upravom Ukrajine. Međutim, u Moskvi takva tumačenja zvuče, u najmanju ruku, naivno.

Mironov je brutalno direktan: „Partnerstvo između zeca i udava uvek ima isti ishod. Trenutna euforija ukrajinskih lidera samo je privremena, ali će posledice biti dugoročne i surove“.

Prema njegovom mišljenju, nije realno očekivati ni najmanju mogućnost za nastavak ozbiljnih pregovora u takvom okruženju. „Oni tamo misle da će upravljati zajedno s Amerikom svojim resursima? Ne budimo smešni“, kaže on.

U tom tonu nastavlja i osvrćući se na izjavu američkog sekretara za finansije Skota Bessenta, koji je naveo da ovaj dokument „jasno signalizira Rusiji“ da je administracija Trampa posvećena mirnom rešenju s fokusom na „slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu“. Mironov u tome ne vidi poruku Moskvi, već – ruskoj eliti.

„To je poruka onom delu naših struktura koji još uvek sanjaju da se sa Zapadom može trgovati i razgovarati, da se može biti suveren i slobodan a da istovremeno igraš po tuđim pravilima. E pa, ne može. Mi ćemo im odgovarati – dronovima, projektilima, i drugim načinima. A tada će nas čuti. I zapamtiti“, poručio je on.

Ironija je, kažu pojedini analitičari u ruskim medijima, što upravo ovaj „mirni signal“ dolazi upakovan zajedno sa najavom novog vojnog paketa pomoći Ukrajini. Sve pod okriljem „investicione saradnje“.

Sporazum, koji tek treba da potvrdi ukrajinska Vrhovna rada, omogućava Americi ne samo ulaganja, već i političku prisutnost tamo gde je nekad važila deviza „mi samo pomažemo“. A sada? Sada se govori o sistemima PVO, fondovima, investicijama – i svemu onome što garantuje dugoročnu spregu.

U srži cele priče stoji dilema koja se ne tiče samo Ukrajine, već šireg geopolitičkog balansa: da li su ovakvi sporazumi način da se „osigura mir“, ili da se još dublje ukopa podela između Istoka i Zapada?

Ruski politički vrh nema dilemu, a iz retorike Sergeja Mironova jasno je da takve „ponude“ vidi kao deo šireg plana, u kojem Ukrajina nije više akter već poligon.

Sporazum o mineralima možda izgleda kao tehnički detalj, ali njegova simbolika je daleko šira. Kad stranci počnu da ulažu zbog resursa, obično uskoro počnu i da se mešaju u politiku. A na tim granicama, kompromisi postaju sve skuplji.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social