[adsenseyu2]
Danas se milijarderi bore za večni život kao nikada ranije, a među nekima od njih su i čuveni preduzetnici poput Marka Cukerberga i Sergeja Brina koji ulažu na milione dolara u takva istraživanja.
Sve je veći broj milijardera koji pokušavaju da prevare smrt i koji doniraju svoj novac farmaceutskim kućama kako bi jednog dana mogli da žive večno.
Jedan od njih, Pol Glen, veruje da će jednog dana postojati mogućnost sprečavanja procesa starenja.
Iako ovakvi podvizi traju već godinama, 2015. godina zasad definitivno drži rekord po broju onih koji žele da dostignu besmrtnost.
[adsenseyu4]
Dmitrij Ickov sa svojom Inicijativom 2045 ima za cilj da prenese svojstvo ličnosti na nebiološke predmete i da ostvari besmrtnost na taj način.
Naravno, novca za ovakve podvige nikako ne nedostaje. Koosnivač Gugla, Leri Pejdž, uložio je čak 750 miliona dolara u kompaniju Calico, istraživački centar za produživanje života. Jedan od osnivača iBeja, Pjer Omidijar, takođe je uložio milione dolara u lečenje bolesti.
Mnogi govore kako su ovi investitori veliki filantropi i kako daju novac u dobrotvorne svrhe, ali da li je moguće da je to sve što mogu da učine? Da li će taj novac zaista pomoći nekome?
Jako je malo ljudi poput Šona Parkera, osnivača Napster-a, koji boluje od brojnih alergija i koji je donirao 24 miliona dolara istraživačkom centru u Stenfordu.
Većina njih je naklonjenija večnom životu pre nego izlečenju postojećih bolesti.
Zar ne bi bilo bolje da se ti silni milioni i milijarde potroše na rešavanje problema siromašnih i bolesnih umesto na produžavanje života onih čiji život ne može biti bolji?
[adsenseyu1]
Sa ovom tvrdnjom se slaže i Bil Gejts, drugi po redu najveći filantrop na svetu (posle Vorena Bafeta), koji je naveo da je prilično sebično to što se bogataši bore za duži život kada u svetu još ima slučajeva malarije i tuberkuloze.
Takođe, nameće se jedno važno pitanje: Ako bilo koji od istraživačkih centara koje finansiraju bogataši jednog dana zaista pronađe način da preokrene proces starenja, ko će imati koristi od toga?
Šta ako, npr. Cukerbergov projekat prvi urodi plodom? Da li će on podeliti pronalazak sa ostalima ili će ga zadržati samo i isključivo za sebe? Da li će možda nametnuti ekstremno skupu cenu? Da li će tražiti nešto drugo zauzvrat?
Cilj milijardera je jasan, ali je još uvek nepoznato šta će se stvarno dogoditi kada istraživanja dođu do željenog rezultata. Samo vreme nam može reći.
Webtribune.rs
[adsenseyu2]