Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, Dmitrij Medvedev, ponovo je digao glas – i to uz zlokobnu poruku.
Njegova najnovija objava na Telegramu ne ostavlja prostor za iluzije: Čak i da se sadašnja ukrajinska kriza sutra završi, ideja o globalnom nuklearnom razoružanju mogla bi zauvek ostati mrtvo slovo na papiru. A to, kako on vidi, vodi svet pravo ka sledećem velikom oružanom haosu.
Na prvi pogled, to su reči koje deluju kao tipično rusko upozorenje – grubo, direktno, gotovo fatalistički. Ali kada se uklopi u širu sliku – politički ambijent, rastuće tenzije i trku u naoružanju – poruka Medvedeva počinje da deluje mnogo više kao hladna procena, nego kao pretnja. On ne pokušava da umiri – upravo suprotno.
U analizi objavljenoj povodom 15 godina od potpisivanja Sporazuma o strateškom naoružanju (SNV-3) u Pragu, Medvedev tvrdi da taj dokument nije doneo ono što su mnogi očekivali – smanjenje opasnosti od globalne katastrofe.
Krivicu jasno usmerava ka Vašingtonu i njegovim partnerima, koji su, kako kaže, želeli da održe privid nuklearnog balansa, ali da istovremeno igraju na drugoj tabli – kroz uvođenje sankcija i uključivanje u sukobe posredno, ali sa stvarnim vojnim resursima.
Posebno oštro se osvrnuo na ulogu američkih administracija. Bajdenovu politiku opisuje kao neodgovornu i opasno samozadovoljnu, dok je Trampova, iako ne bez kontradikcija, makar priznala postojanje rizika.
U tom kontekstu, Medvedev koristi izraz „senilna administracija“, ukazujući na odsustvo strateške vizije u Beloj kući, što po njegovim rečima dodatno podgreva opasnost da svet sklizne u veći sukob.
A Evropa? Tamo vidi samo, kako kaže, „glupake“ koji se igraju sa svojim „oskudnim strateškim potencijalima“, bez razumevanja ozbiljnosti situacije.
Iako zvuči grubo, u njegovim rečima se oseća ogorčenost – ali i podtekst da Moskva više ne vidi prostor za poverenje, niti za kompromis kada je reč o nuklearnoj bezbednosti.
U svojoj objavi Medvedev nije ostao samo na zamerkama, već je izneo i mračnu prognozu. Prema njegovim rečima, u godinama koje dolaze, sve više zemalja će želeti da se domogne nuklearne moći.
Razlog je jasan: Niko više ne veruje u međunarodne garancije. Ako velikima nije zabranjeno da vode ratove preko posrednika, zašto bi mali verovali da ih neko može zaštititi? U takvom svetu, kaže on, nova, razornija oružja postaće ne samo sredstvo odvraćanja, već statusni simbol.
I tu se zapravo krije suština njegovog upozorenja. Nije poenta u Ukrajini, niti u konkretnom dokumentu potpisanom pre 15 godina. Poenta je da je svet prošao tačku bez povratka, kada je poverenje moglo da obuzda širenje oružja.
Danas, kada svi prave liste neprijatelja, granice između retorike i realne opasnosti brišu se opasno brzo.
Medvedev ne ostavlja prostora za iluzije – njegovi tonovi su hladni, gotovo pomireni sa idejom da nas čeka nova era straha. A da li je to samo još jedno zveckanje oružjem iz Moskve? Ili je, možda, to već upozorenje iz sveta u kojem je trka počela, a niko više ne zna kako da je zaustavi?
U svakom slučaju, svet se brzo menja. A ako su tačne Medvedevove prognoze, ono što dolazi možda neće podsećati na Hladni rat. Moglo bi biti mnogo toplije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se