Naslovnica U FOKUSU Mediji: Tramp veruje da će Ukrajina morati da sklopi mir pod ruskim...

Mediji: Tramp veruje da će Ukrajina morati da sklopi mir pod ruskim uslovima

Američki predsednik Donald Tramp uveren je da će Ukrajina, pre ili kasnije, morati da pristane na dogovor sa Moskvom – i to uglavnom pod ruskim uslovima.

Ovu tvrdnju izneo je Politiko, pozivajući se na visokog zvaničnika Bele kuće. Kako piše list, Tramp ne planira da snažno pritisne Moskvu, već veruje da ima više prostora da oblikuje odluke Kijeva i evropskih saveznika.

Tri izvora upućena u situaciju navela su da američki predsednik smatra kako je Rusija tokom samog sukoba imala prednost, pa je, prema toj logici, ključno umiriti teren i pogurati pregovore ka sporazumu.

„On je dugo bio mišljenja da je Rusija u boljoj poziciji i zato je važnije naterati Ukrajinu da pristane na dogovor“, rekao je jedan bivši zvaničnik Trampove administracije koji je želeo da ostane anoniman.

Dodao je i da Kijev u velikoj meri zavisi od Vašingtona kada je reč o oružju i obaveštajnim podacima, što SAD stavlja u centralnu poziciju.

U međuvremenu, iza kulisa se odvijaju paralelne diplomatije. Samo nekoliko dana ranije, 15. avgusta, na Aljasci je održan rusko-američki samit. Tramp i Vladimir Putin sastali su se u vojnoj bazi Elmendorf-Ričardson u Ankoridžu.

Razgovor je bio dug i intenzivan, a nakon sastanka obojica su istakla da postoji spremnost da se otvore kanali za saradnju u nizu oblasti, uključujući i razgovore o Ukrajini. Iako nisu iznosili detalje, zajednički ton bio je da treba raditi na smirivanju i nalaženju izlaza.

Paralelno s tim, Tramp je u ponedeljak ugostio Vladimira Zelenskog u Beloj kući. Nakon bilateralnog razgovora, pridružilo se i nekoliko evropskih lidera. Tema je bila jasna – bezbednosne garancije za Ukrajinu, koje bi Evropa trebalo da pruži u koordinaciji sa Sjedinjenim Državama.

Usred tih diskusija, Tramp je napravio pauzu da pozove Putina. Kako je opisano, razgovor dvojice predsednika bio je otvoren i konstruktivan. Postignut je dogovor da se nastave direktni kontakti ruskih i ukrajinskih delegacija, pa čak i da se razmotri podizanje nivoa predstavnika na budućim pregovorima.

Sve to otvara jedno pitanje koje visi u vazduhu: da li će Kijev moći da istraje na svojim zahtevima ili će ga realnost odnosa snaga i zavisnost od američke podrške primorati da prihvati kompromis na način na koji to vidi Tramp? Odgovor, izgleda, neće doći preko noći, ali konture moguće budućnosti već se naziru.

Webtribune.rs