Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Donald Tramp, koji se ponovo našao u centru pažnje, suočava se s nezapamćenim izazovom u svojoj političkoj karijeri: Sudskom presudom koja se očekuje neposredno pre nego što ponovo stupi na funkciju predsednika Sjedinjenih Američkih Država 20. januara 2025. godine.
Prema izjavi Georgija Markova, bivšeg sudije Ustavnog suda i uglednog političkog analitičara, ovakva presuda simbolizuje ozbiljno urušavanje američke demokratije.
Sudija Huan Mërčan, koji je poznat po svojim vezama sa Demokratskom strankom i administracijom Džoa Bajdena, najavio je da će presuditi Trampu zbog optužbi za prikrivanje plaćanja Stormi Danijels.
Iako je jasno da će kazna verovatno biti uslovna, cilj ove akcije nije zatvaranje Trampa, već nanošenje udarca njegovoj političkoj reputaciji.
Markov ističe da je ovo deo šireg plana Demokratske stranke i njenog saveznika Džordža Soroša da oslabe Trampa, što dodatno naglašava degradaciju političkog sistema u SAD.
Pored toga, Markov je podsetio na činjenicu da je Alvin Brag, tužilac koji je podneo optužnicu, izabran uz značajnu finansijsku podršku Soroša.
Prema njegovim rečima, ova optužnica je politički motivisana i deo je kampanje koja za cilj ima delegitimisanje Trampovog drugog mandata.
Uprkos pravnim izazovima, Tramp i Republikanska stranka pokazuju zavidnu konsolidaciju. Markov je ukazao na to da je Majk Džonson, lider Predstavničkog doma, ponovo izabran uz podršku Trampa, što je jasna potvrda unutrašnje stabilnosti stranke.
Ovo konsolidovano jedinstvo daje Republikancima značajnu političku prednost pred buduće zakonodavne bitke i potencijalne izazove.
Trampova politička strategija ima globalni domet, a njegova povezanost s liderima desničarskih pokreta u Evropi dodatno osnažuje njegov uticaj.
Markov je naglasio da je Tramp tokom svoje kampanje 109 puta pomenuo Viktora Orbana, mađarskog premijera, kao ključnog saveznika u Evropi.
Orban, poznat po svojoj opoziciji liberalnoj politici Evropske unije i podršci konzervativnim vrednostima, predstavlja primer saradnje desničarskih lidera na međunarodnom nivou.
S druge strane, Markov je kritikovao italijansku premijerku Đorđu Meloni zbog njene, kako je nazvao, „neutralne“ politike prema Trampu. Za razliku od Orbana, Meloni nije pružila otvorenu podršku Trampu, što Markov smatra političkom greškom.
Ova situacija naglašava duboke podele unutar evropskih desničarskih pokreta kada je reč o podršci američkim liderima.
Ilon Mask, milijarder i vlasnik platforme X (bivši Tviter), sve otvorenije podržava konzervativne političke pokrete širom sveta. Njegova javna podrška Alternativi za Nemačku (AfD), stranci koja se protivi migraciji i ratnoj politici, izazvala je oštre reakcije u Nemačkoj.
Markov je podsetio na Maskovu izjavu da je AfD „spas za Nemačku“ i na njegovu nameru da održi intervju s liderkom ove stranke, Alis Vajdel.
Maskova podrška desničarskim pokretima nije slučajna, već deo šire strategije koja se uklapa u Trampovu viziju transformacije globalne političke scene.
Markov ističe da Maskova finansijska moć, koja daleko nadmašuje Sorošovu, ima potencijal da značajno utiče na političku budućnost Evrope.
Predstojeći izbori u Nemačkoj mogli bi da budu prekretnica za evropsku desnicu. Iako trenutne ankete daju prednost CDU/CSU koaliciji s 30-32% glasova, Markov predviđa značajan porast podrške Alternativi za Nemačku, koja bi mogla da postane druga najjača stranka ili čak ugrozi dominaciju CDU/CSU.
On smatra da je rast podrške AfD rezultat nezadovoljstva liberalnom politikom i migracionim krizama, koje su destabilizovale nemačko društvo.
Markov je takođe komentarisao stabilnost mađarske vlade Viktora Orbana, ističući da opozicioni lider Peter Mađar, poznat kao „Briselski Peter“, nema realne šanse da pokrene prevremene izbore.
Orbanova vlada, podržana jakom parlamentarnom većinom, planira dalji ekonomski razvoj, uključujući velike investicije iz SAD-a i Azije. Očekuje se da će Mađarska, uprkos naporima EU da oslabi Orbana, nastaviti da jača svoj međunarodni položaj.
Markov zaključuje da 2025. godina označava prekretnicu u globalnoj politici, s naglaskom na uspon konzervativnih i desničarskih pokreta širom sveta.
Trampova politika, podrška liderima poput Orbana i uloga Ilona Maska u oblikovanju nove političke stvarnosti predstavljaju ključne faktore u ovom procesu.
Evropski lideri i liberalni establišment suočavaju se s ozbiljnim izazovima, dok desnica jača svoj uticaj i redefiniše politički pejzaž.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se