[adsenseyu2]
Koliko god čudno delovalo, Putin prodaje rusku naftu i gas samo za fizičko zlato.
Putin to nije razglasio po celom svetu. On naravno još uvek prima američke dolare kao intermedijerni vid plaćanja ali ih momentalno menja za fizičko zlato.
Dovoljno je da bacite pogled na dinamiku rasta rezervi zlata Rusije i da uporedite te podatke sa stranom razmenom prihoda od prodaje gasa i nafte u istom periodu, da biste razumeli šta se dešava.
Štaviše, kupovina fizičkog zlata Rusije u trećoj četvrtini godine dostiže rekordne nivoe. Rusija je u trećoj četvrtini ove godine kupila čak 55 tona zlata. To je više od svih centralnih banaka svih država na svetu zajedno (prema zvaničnim podacima)!
Centralne banke svih država na svetu kupile su 93 tona zlata u trećoj četvrtini 2014. godine, od čega je Rusija kupila čak 55 tona!
Ne tako davno, britanski naučnici došli su do istog zaključka, da Evropa neće moći da preživi bez dopremanja energije iz Rusije.
[adsenseyu1]
Dakle, zapadni svet izgrađen na hegemoniji petrodolara nalazi se u katastrofalnoj situaciji. Međutim, Rusija je spremna da prodaje Zapadu naftu i gas u zamenu za fizičko zlato. Preokret u ruskoj igri predstavlja izbor Zapada da kupuje rusku naftu i gas svojim veštački jeftinim zlatom.
Obzirom da Rusija ima konstantan priliv dolara od prodaje nafte i gasa, ona će biti u stanju da promeni ove dolare i kupi zlato po trenutnoj ceni koju je spustio Zapad. Takav potez izjednačava veštački spuštenu cenu zlata sa veštački naduvanom jačinom dolara kroz manipulaciju tržištem.
Interesantna činjenica: Suzbijanje cene zlata od strane specijalnog ogranka vlade SAD – ESF-a (Fonda za stabilizaciju razmene) – s ciljem stabilizacije dolara ozakonjeno je u SAD.
U finansijskom svetu je opšte prihvaćeno da je zlato anti-dolar i obrnuto.
- Američki predsednik Ričard Nikson je 1971. godine zatvorio „zlatni prozor“ tako što je zaustavio slobodnu razmenu dolara za zlato, koju je Breton Vuds odobrio 1944. godine.
- Ruski predsednik Vladimir Putin ponovo je otvorio „zlatni prozor“ bez da je pitao Vašington za dozvolu.
Zapad trenutno čini sve što je u njegovoj moći da suzbije cenu zlata i nafte, s jedne strane da bi okrenuo ekonomsku realnost u korist dolara, a s druge strane da bi uništio rusku ekonomiju koja ne želi da bude vazal Zapada.
Zlato i nafta danas deluju proporcionalno oslabljeno i potcenjeno u odnosu na američki dolar, a to je sve posledica ogromnog ekonomskog uticaja Zapada.
[adsenseyu1]
Dakle, Putin sada prodaje ruske energetske resurse u zamenu za dolare koji se odmah menjaju u zlato, veštački obezvređeno u odnosu na dolar naporima samog Zapada.
Tu je još jedna stvar… ruski uranijum. Svaka šesta sijalica u SAD zavisi od dostave uranijuma koji Rusija prodaje SAD isto za dolare.
Zapad plaća Rusiji za naftu, gas i uranijum u dolarima, a Putin iste te dolare koristi za kupovinu fizičkog zlata od Zapada po ceni koju veštački spušta sam Zapad.
Ova Putinova brilijantna ekonomska kombinacija stavila je Zapad u poziciju zmije koja agresivno jede sopstveni rep.
Do ove ekonomske zlatne zamke verovatno nije došao sam Putin, već njegov savetnik za ekonomske poslove, dr Sergej Glazijev.
Posebno je interesantna izjava zamenice direktora Centralne banke Rusije (CBR), Ksenije Judajeve, koja je naglasila da CBR može da upotrebi zlato iz svojih rezervi da plati uvoz ako bude potrebe. Očigledno je da se ova izjava odnosi na države BRICS-a, prvenstveno Kinu. Za Kinu je spremnost Rusije da plati za kineska dobra u zlatu sa Zapada veoma pogodna. Evo i zašto:
Kina je nedavno najavila da će prestati da povećava svoje rezerve zlata i valute u američkim dolarima. Obzirom na rastući trgovinski deficit između SAD i Kine (u korist Kine), ta bi objava glasila: „Kina prestaje da prodaje svoja dobra za dolare“. Svetski mediji su odabrali da ne prenesu ovaj istorijski monetarni događaj. Problem ije što Kina bukvalno odbija da prodaje svoja dobra u američkim dolarima. Kina će nastaviti da prima dolare kao intermedijerni vid isplate za svoja dobra, ali će ih odmah razmenjivati za zlato ili svoju valutu.
Tako će Kina zameniti sve dolare koje će dobiti za svoja dobra, ne samo iz SAD, nego i iz celog sveta. Nameće se pitanje čime će Kina zameniti dolare? Analize su pokazale da Kina već potajno zamenjuje dolare zlatom.
Upravo zbog ovoga su rusko-kineski odnosi izuzetno uspešni za Moskvu i Peking. Rusija kupuje dobra od Kine direktno za zlato po trenutnoj ceni dok Kina kupuje rusku energiju za isto to zlato. Za dolar više nema mesta u trgovini između ove dve države i to uopšte nije iznenađenje. Dolar je samo nepotrebni finansijski instrument i normalno je da se kao takav isključi iz poslova ova dva nezavisna partnera.
[adsenseyu1]
Treba se takođe napomenuti da je globalno tržište za fizičko zlato prilično malo u odnosu na svetsko tržište fizičke nafte, gasa, uranijuma i drugih dobara.
[color-box]Stalno se naglašava „fizičko zlato“ jer se vrši razmena za fizičke, a ne „papirne“ energetske resurse. Rusija uzima zlato od Zapada, ali samo u fizičkom, ne u papirnom obliku. Isto to čini i Kina.[/color-box]
Zapad se nada da će Rusija i Kina prihvatati isplatu u njihovim varijantama „papirnog zlata“, ali Rusija i Kina će prihvatiti samo pravo, fizičko zlato kao konačan vid plaćanja.
[color-box]Putin je svojim mehanizmom aktivne kupovine veštački obezvređenog sredstva u zamenu za veštački naduvano sredstvo zapečatio sudbinu petrodolara i svetske hegemonije Zapada.[/color-box]
Zapad može da nastavi veštački da pojačava dolar i snižava cenu zlata. Jedini problem je što Zapad poseduje ograničene količine fizičkog zlata. Dakle, što više Zapad bude obezvređivao zlato u odnosu na dolar, brže će gubiti zlato iz svojih ograničenih rezervi.
Ovom brilijantno odigranom Putinovom kombinacijom, fizičko zlato iz rezervi Zapada ubrzano dospeva u Rusiju, Kinu, Brazil, Kazahstan i Indiju (države BRICS-a). Obzirom na trenutnu stopu smanjenja rezervi fizičkog zlata, Zapad nema ni vremena da preduzme nešto po pitanju raspada petrodolara.
[color-box]Zapadni svet se nikada ranije nije suočio sa takvim ekonomskim događajima i fenomenom koji se upravo dešava. Bivši SSSR je ubrzano prodavao zlato kada je padala cena nafte. Danas Rusija radi upravo obrnuto.[/color-box]
Glavni princip modela petrodolara omogućava zapadnim državama koje predvode SAD da žive na račun drugih država… pošto je uloga valute SAD dominantna u globalnom monetarnom sistemu u smislu glavnog vida plaćanja.
Ono što BRICS, predvođen Rusijom i Kinom, trenutno čini jeste zamena uloge i statusa američkog dolara u globalnom monetarnom sistemu. Od glavnog vida plaćanja i nakupljanja sredstava, nacionalna valuta SAD pretvara se u intermedijernu valutu.
Dolar postepeno gubi svoju ulogu, dodeljujući je upravo zlatu.
Zapad je tradicionalno koristio dve metode za eliminisanje pretnje po hegemoniju petrodolara u svetu:
Prva od njih su obojene revolucije. Druga metoda, koja se koristi ako prva ne uspe, jeste vojna agresija i bombardovanje.
Međutim, u slučaju Rusije, obe ove metode su ili nemoguće ili neprihvatljive za Zapad.
Prvenstveno, stanovništvo Rusije za razliku od ljudi u drugim državama ne želi da prepusti svoju slobodu i budućnost svoje dece Zapadu. To se i vidi iz rekordnog Putinovog rejtinga. Iz tog razloga zapadnjaci ne mogu ni da sanjaju i obojenoj revoluciji u Rusiji.
Što se tiče druge metode, Rusija definitivno nije ni Jugoslavija, ni Irak niti Libija. U bilo kojoj vrsti nenuklearne vojne operacije protiv Rusije i na teritoriji Rusije, Zapad predvođen SAD osuđen je na propast.
Generali u Pentagonu su toga svesni. Jednako je beznadan i nuklearni rat sa Rusijom. NATO jednostavno nije u tehničkoj mogućnosti da uništi nuklearni potencijal Rusije pre nego što bi ona bila u mogućnosti da uzvrati jednakim napadom.
Dakle, nuklearni napad na Rusiju radi očuvanja petrodolara nije rešenje, već samo poslednja opcija. U najgorem slučaju, nuklearna zima zbrisala bi sav život na planeti osim možda bakterija koje bi mutirale zahvaljujući zračenju.
Vodeći zapadni ekonomisti vide i shvataju ozbiljnost i bespomoćnost situacije u koju je Putin doveo Zapad. Na kraju krajeva, svi se sećamo zlatnog pravila Bretona Vudsa: „Ko ima više zlata, taj postavlja pravila“. Zapad ćuti o čitavoj situaciji jer ne zna kako da se izvuče iz nje.
Ako objasnite čitavu situaciju zapadnoj javnosti, oni će pitati:
Koliko dugo će Zapad moći da kupuje naftu i gas od Rusije u zamenu za fizičko zlato?
Šta će se desiti sa petrodolarom kada Zapad ostane bez fizičkog zlata kojim će plaćati za rusku naftu, gas i uranijum, ali i za kineska dobra?
Niko na Zapadu danas ne zna da odgovori na ova naizgled prosta pitanja.
To se zove „Šah mat“, dame i gospodo. Igra je završena.
Webtribune.rs
[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu2]