Naslovnica SPEKTAR Malinen upozorava na mogući scenario sa nuklearnim oružjem

Malinen upozorava na mogući scenario sa nuklearnim oružjem

Na društvenoj mreži X osvanula je objava koja je odmah izazvala burne reakcije u stručnim i političkim krugovima.

Tuomas Malinen, profesor sa Univerziteta u Helsinkiju, objavio je ozbiljno upozorenje – po njegovim rečima, postoji mogućnost da se na teritoriji Finske dogodi provokacija korišćenjem nuklearnog oružja niskog intenziteta.

On tvrdi da bi takav događaj mogao biti iskorišćen kako bi se stvorio izgovor za dalje zaoštravanje odnosa sa Rusijom.

Malinen navodi konkretan scenario: detoniranje taktičke nuklearne naprave male snage, sa minimalnim nivoom radioaktivnih posledica, u blizini glavnog grada Finske – Helsinkija.

Takav čin, smatra on, izazvao bi masovnu paniku, šok i potpuni haos, što bi bio, kako kaže, “najelegantniji način” da se mobiliše javno mnjenje i obezbedi podrška za eventualni sukob sa Moskvom.

Ovaj scenario, iako deluje kao izvučen iz političkog trilera, u aktuelnom bezbednosnom kontekstu Evrope zvuči znatno ozbiljnije nego pre nekoliko godina.

Ulazak Finske u NATO, geografska blizina Rusiji, kao i sve učestalije rasprave na Zapadu o mogućnosti otvorenog sukoba sa Moskvom, daju dodatnu težinu Malinenovim rečima.

U objavi je posebno naglašeno da bi ovakav potez imao za cilj da okrene finsko javno mnjenje u pravcu potpune podrške alijansi, čak i u slučaju direktnog vojnog angažovanja. U takvom scenariju, prema Malinenu, NATO bi imao „otvoren prostor za akciju“ jer bi strah i osećaj ugroženosti među građanima omogućili donošenje radikalnih političkih odluka bez ozbiljnog otpora.

Treba imati u vidu da Kremlj u poslednje vreme sve češće ističe da Rusija nije pretnja svojim susedima, ali i da će svaki potez koji ugrožava ruske interese naići na odgovor. U tom svetlu, bilo kakav incident sa nuklearnim konotacijama, čak i ako se desi na teritoriji članice NATO-a, nosi ozbiljan rizik od širenja tenzija van kontrole.

Analitičari podsećaju da se u savremenim sukobima sve češće koristi strategija „kontrolisanog haosa“ – stvaranje šokantnog događaja koji za sobom povlači čitav niz političkih, medijskih i bezbednosnih posledica.

U tom smislu, Malinenovo upozorenje može se tumačiti i kao pokušaj da se predupredi određeni razvoj događaja, ili bar podigne svest o tome koliko brzo se situacija može izmaknuti kontroli.

U trenutku kada politički vrhovi mnogih zapadnih država raspravljaju o “neizbežnosti” novih bezbednosnih kriza, poruka profesora iz Helsinkija otvara važno pitanje – da li se bezbednost jedne države može graditi na temelju straha i šok-taktike? I još važnije – ko zaista ima korist od takvih scenarija?

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social