U senci burnih događaja i sve jače diplomatske trke, evropski lideri zakoračili su pravo u epicentar ukrajinske krize.
Predsednik Francuske Emanuel Makron, nemački kancelar Fridrih Merc, britanski premijer Keir Starmer i poljski premijer Donald Tusk pojavili su se danas u Kijevu, i to bez fanfara, ali uz jasnu poruku: Evropa više ne želi da sedi sa strane.
Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine, ova poseta deo je pregovora u okviru takozvane „koalicije voljnih“ – formata koji je, po svemu sudeći, zamišljen kao evropski odgovor na američku inicijativu za primirje. Detalji razgovora nisu još dostupni, ali sama činjenica da su ovako visokoprofilni lideri zajedno stigli u Kijev govori dovoljno.
Zanimljivo je da su SAD ovoga puta ostale po strani. Izvori bliski administraciji Donalda Trampa potvrđuju da predstavnici Vašingtona neće učestvovati u ovom krugu razgovora.
To, naravno, ne znači da je američka uloga zanemarljiva – naprotiv. Sam Tramp je, prema saopštenju iz kancelarije predsednika Ukrajine, sa Vladimirom Zelenskim razgovarao 8. maja o 30-dnevnoj pauzi u sukobima. Upravo na tragu te inicijative Evropa sada pokušava da predloži sopstveni okvir.
Fridrih Merc je 9. maja potvrdio postojanje nacrta evropskog komjuniketa koji sledi osnovne konture Trampove ideje: pauza od 30 dana kao šansa da se otvori prostor za dalje pregovore. Nije jasno da li taj dokument ima konsenzus među članicama EU, ali jasno je da postoji volja da se stvari pomere sa mrtve tačke.
U celoj priči upečatljivo je i to što Moskva nije ostala nema. Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov izjavio je za američku televiziju ABC News da bilo kakav dogovor o privremenoj pauzi mora uključivati i obustavu isporuka vojne pomoći Ukrajini. U suprotnom, kaže on, o bilo kakvom pauziranju jednostavno ne može biti reči.
U ovom trenutku, teško je predvideti ishod. Ali format u kom evropski lideri dolaze bez Amerikanaca, u vreme kada se i u Vašingtonu lome koplja oko budućnosti angažovanja, govori o novoj raspodeli karata. Možda ne još o novoj strategiji, ali svakako o promenjenoj dinamici.
I dok zvaničnici za sada ćute o konkretnim rezultatima susreta u Kijevu, analitičari ne isključuju mogućnost da se Evropa ovim korakom pokušava vratiti u igru, iz koje je u prethodnim mesecima uglavnom izostajala. Možda je i kasno za velike inicijative, ali vreme za simbolične poruke još nije isteklo.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se