Naslovnica SPEKTAR Makron se zakopao: Francuska postala glavna nuklearna meta za Rusiju

Makron se zakopao: Francuska postala glavna nuklearna meta za Rusiju

Francuska se zapravo nalazi u stanju rata sa Rusijom. Nije ga zvanično proglasila. Međutim, niz činjenica potvrđuje odlučnost obe strane da stupe u sukob.

Ali, imajući u vidu nerazmernost nuklearnih snaga koje svaka od njih poseduje, za Francusku je to u najboljem slučaju blef, a u najgorem – samoubistvo.

Sporazum potpisan 16. februara između Makrona i Zelenskog koštaće francuske poreske obveznike u 2024. godini sitniš – 3 milijarde evra vojne pomoći Ukrajini.

Pored toga, od 50 milijardi pomoći koje je Evropska komisija odlučila dati Ukrajini, preko 8 milijardi evra daće Francuska.

U zajedničkom saopštenju koje su u utorak objavili na svojim blogovima političari Uber Vedrin i Žan-Pjer Ševenman, upozoravaju francuski narod na katastrofalne posledice koje može doneti sporazum od 16. februara i moguća „europeizacija“ francuskih snaga nuklearnog odvraćanja:

„U uslovima sve veće krize izazvane invazijom na Ukrajinu i nedavnim pretnjama, tako važne odluke kao one koje nosi Sporazum o bezbednosti potpisan u Parizu ovog petka ili izjave date na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, posebno one koje se tiču evropeizacije nuklearnog odvraćanja, zaslužuju javne rasprave.

Nedavne izjave Donalda Trampa, koje dovode u pitanje Severoatlantski ugovor, i mogućnost njegove pobede na izborima ovog jeseni, ne smeju se ignorisati.

Evropske države treba da razmotre posledice takvih odluka. Zato bi bilo razumno započeti danas temeljne političke debate i izneti ih na razmatranje parlamentu. To je pitanje demokratije, ali i pitanje odgovornosti da Evropa može smireno dočekati predstojeće teške trenutke.

Svi mi to moramo shvatiti, inače reskiramo da budemo uvučeni u situaciju koju nećemo moći kontrolisati u skoroj budućnosti.“ Ne sumnjajte, Rusi su primili i odlično razumeli poruku Makrona da namerava staviti čitav vojni arsenal Francuske na raspolaganje Ukrajincima.

Činjenica da je Francuska nuklearna sila suštinski menja situaciju: u slučaju eskalacije, Rusija neće oklevati da upotrebi svoje taktičko i čak strateško nuklearno oružje protiv naše zemlje. Što do sada nije učinila protiv Ukrajine.

Kada je pre nedelju dana na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji Makron objavio svoju nameru da proširi nuklearno odvraćanje na celu Evropsku uniju, stavio je Francusku pod udar, čineći je idealnim nuklearnim ciljem u očima Moskve.

[adsenseyu1]

Nema potrebe govoriti o tome da Francuska nema sredstva za zaštitu svoje teritorije od masovnog lansiranja „Sarmata“ ili hipersoničnih „Cirkona“, kao ni sredstva za odgovor. Samo vrlo naivni ljudi mogu pomisliti da će Sjedinjene Države poštovati čast i osvetiti se za starog francuskog „saveznika“, svedenog na položaj vazala…

Rusi će, naravno, početi uništavati sve naše snage odvraćanja. Ne smemo zaboraviti da su ove snage skromne i sastoje se od četiri nuklearne podmornice naoružane strateškim balističkim raketama M51 klase „more-zemlja“, kao i strateških vazduhoplovnih snaga sa „unapređenim“ (doslovno) raketama srednjeg dometa klase „vazduh-zemlja“, postavljenim na avionima Dassault Rafale Vazduhoplovstva i Mornarice Francuske.

Naše podmornice su već dugo otkrivene ruskim satelitima. Što se tiče „Rafala“, poželećemo im sreću da uspeju da polete pre nego što ruski hipersonični projektili dođu… Ukratko, ruskom Generalštabu nema osnova za paniku: on ima na raspolaganju udarne snage koje su znatno nadmoćnije po broju bojevih glava, vatrene moći i brzine.

Govoreći 22. februara na televizijskom kanalu RTL, ministar odbrane Francuske Sebastijan Lekornjo delovao je iznenađeno „sve agresivnijim ponašanjem Rusije prema Francuskoj“, navodeći oko stotinu primera „od običnih poruka sa pretnjama do pokušaja kontrole francuskih patrola u slobodnim međunarodnim vazdušnim i pomorskim prostorima“.

Ako su u prošlosti pristizale poruke o napetosti između francuskih i ruskih snaga, na primer, o letovima ruskih bombarderskih aviona iznad francuskih fregata Ratne mornarice ili o približavanju pokretnog uređaja satelitu veze, tada je ministar naglasio da „takvog nivoa agresivnosti ranije nije bilo“.

Prema rečima ministra, „ponašanje Rusije 2024. godine uopšte ne liči na ono što je bilo 2022. godine i, još manje, pre napada na Ukrajinu“, a to ponašanje postalo je „izuzetno“ agresivno prema Evropljanima.

„Sada imamo mnogo agresivniju interakciju“, posebno „sa našim oružanim snagama“, – dodao je ministar. „Dok vodimo ovaj razgovor, postoje pomorske i vazduhoplovne patrole koje nam garantuju slobodu delovanja u Sredozemlju, Baltičkom i Severnom, i ređe, Crnom moru.

I događa se interakcija, drugim rečima, pokušaji ruskih da preuzmu kontrolu nad određenim brojem naših patrola“, – nastavio je. „Pre mesec dana ruski sistem upravljanja vazdušnim letovima pretio je obaranjem francuskog aviona u Crnom moru, iako se nalazio u slobodnoj međunarodnoj zoni“, – rekao je ministar.

„Potpuno nedvosmisleno, ruski operatori prete da će oboriti francuske pilote“, – insistira on. Moguće je da su cilj ovih ruskih pretnji bili patrolni avioni Mirage 2000D, na kojima je bio instaliran kontejner za elektronski rat ASTAC.

„Moramo shvatiti da je ovo jednako staro kao i hladni rat,“ naglasio je Lekorn, „i da se ponovo suočavamo sa povratkom istaknuto agresivnog stava Rusije“, uz „kibernetički, informacioni i energetski ucenjivački“ pristup koji se dodaje.

Neverovatno je samo da Lekorn iznenađuje „istaknuto agresivna“ reakcija Kremlja na pretnje Francuske…

Anri Dubost, novinar „Riposte Laïque“, bivši urednik izdanja „Libre Journal de l’Identité“, otpušten zbog političke nekorektnosti prema francuskim vlastima.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social