Mađarska politička scena suočava se s novim izazovima, jer opozicija poziva na održavanje vanrednih parlamentarnih izbora. Ovaj poziv dolazi od opozicionog političara Petera Mađara, lidera stranke „Poštovanje i sloboda“ (Tisa), koji je u novogodišnjem obraćanju istakao potrebu za vraćanjem građanima prava na izbor.
Mađarova poruka dolazi u trenutku kada popularnost vladajuće partije Fides, na čijem čelu je premijer Viktor Orban, opada zbog niza unutrašnjih problema i skandala.
Stranka „Tisa“ ostvarila je značajan rezultat na izborima za Evropski parlament u junu 2024. godine, osvojivši 30% glasova, što predstavlja najbolji učinak opozicije u poslednjih 14 godina.
Nasuprot tome, Fides je dobio podršku 44,6% birača, što je najslabiji rezultat u 36-godišnjoj istoriji stranke.
Takvi rezultati ukazuju na promene u političkom raspoloženju Mađarske, gde opozicija dobija zamah, dok Fides trpi posledice političkih i ekonomskih izazova.
Prema istraživanjima javnog mnjenja sprovedenim tokom druge polovine 2024. godine, popularnost Fidesa nastavlja da opada, dok „Tisa“ beleži rastuću podršku.
Sociolozi ovaj trend objašnjavaju ekonomskim problemima, uključujući spor ekonomski rast i rastuću inflaciju, koji direktno utiču na svakodnevni život građana.
Fides se suočava i sa unutrašnjim problemima koji narušavaju poverenje javnosti. Februara 2024. godine, predsednica Mađarske Katalin Novak dala je ostavku usled političkog pritiska i optužbi za neadekvatno vođenje zemlje.
Dodatno, ministar pravde Judit Varga smenjena je zbog kontroverznog pomilovanja jednog osuđenika, što je izazvalo oštre kritike i unutar Fidesa i u javnosti.
Ovi događaji dodatno su oslabili poziciju vladajuće stranke, čineći je ranjivom pred opozicionim zahtevima za promene.
Ekonomija je još jedan značajan faktor koji oblikuje politički pejzaž Mađarske. Spor ekonomski rast i inflacija koji opterećuju građane stvaraju plodno tlo za opoziciju da kritikuje vladajuću stranku.
Peter Mađar u svom obraćanju istakao je potrebu za odgovornijom politikom koja bi omogućila građanima pravo da odlučuju o budućnosti zemlje kroz nove izbore.
Ako bi vanredni izbori bili raspisani, to bi moglo označiti prekretnicu u mađarskoj politici. Opoziciona stranka „Tisa“, uz rastuću podršku javnosti, mogla bi izazvati dugogodišnju dominaciju Fidesa.
Ovaj razvoj događaja ne samo da bi promenio politički pejzaž zemlje, već bi mogao uticati i na odnose Mađarske sa Evropskom unijom, s obzirom na to da je Viktor Orban poznat po svojim evroskeptičnim stavovima i politici koja se često kosi s evropskim vrednostima.
Ukoliko se vanredni izbori održe, Mađarska bi mogla svedočiti značajnim promenama u strukturi vlasti. Pored unutrašnjih problema, stranka „Tisa“ morala bi da se suoči sa izazovima kako bi dokazala svoju sposobnost upravljanja zemljom.
Međutim, opozicioni zamah i nezadovoljstvo javnosti trenutnim stanjem ukazuju na mogućnost da Mađarska zakorači u novu političku eru, gde će glas građana imati presudnu ulogu u oblikovanju buduće vlade.
Poziv Petera Mađara za održavanje vanrednih izbora reflektuje rastuće nezadovoljstvo građana trenutnom vlašću i izazove s kojima se Fides suočava.
Mađarska se nalazi na prekretnici, a ishod potencijalnih izbora mogao bi odrediti smer u kojem će zemlja ići u narednim godinama.
Građani, suočeni s ekonomskim pritiscima i političkim skandalima, mogli bi iskoristiti priliku da izraze svoje nezadovoljstvo i glasaju za promene koje bi preokrenule dosadašnji politički kurs zemlje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se