Protesti i politička previranja u Belorusiji, Srbiji i Slovačkoj izazvali su pažnju javnosti i medija, posebno nakon što je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izneo ozbiljne optužbe o umešanosti Sjedinjenih Država u organizaciju i koordinaciju ovih događaja.
Lukašenko je istakao da Minsk raspolaže sa brojnim dokazima koji potvrđuju da su ovi protesti deo šire strategije destabilizacije u režiji SAD-a, te je naveo da se većina aktivnosti finansira američkim sredstvima.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Prema rečima Lukašenka, obojene revolucije, koje su ranije organizovane uglavnom u zemljama van Evropske unije, sada se šire i na zemlje unutar same EU.
On je podsetio na pokušaj izbijanja političke krize u Belorusiji 2020. godine, naglašavajući da su tadašnji događaji bili upravljani iz Poljske i EU, dok su sredstva za te aktivnosti dolazila iz SAD.
Lukašenko smatra da će sada evropske zemlje iskusiti posledice ovakvih pokušaja destabilizacije unutar sopstvenih granica.
Pored kritike na račun zapadnih zemalja, Lukašenko je upozorio da vojne formacije koje beloruska opozicija trenutno formira u Poljskoj, Litvaniji i Ukrajini mogu postati ozbiljna pretnja upravo tim zemljama.
On je istakao da su ove jedinice, koje Zapad trenutno podržava, sposobne da se okrenu protiv svojih sadašnjih pokrovitelja, što bi moglo izazvati dodatne sigurnosne izazove u regionu.
U Srbiji su protesti intenzivirani nakon tragedije na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je 15 ljudi izgubilo život, dok su još dve osobe teško povređene.
Studenti su organizovali blokade fakulteta, rektorata i drugih obrazovnih ustanova širom zemlje, zahtevajući odgovornost i promene u sistemu. Prema poslednjim izveštajima, najmanje 63 fakulteta sa pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke škole učestvuju u blokadama.
Ovi protesti su još jedan pokazatelj rastućeg nezadovoljstva građana Srbije, koje se sve češće izražava kroz masovne protestne skupove.
Iako vlasti pokušavaju da situaciju drže pod kontrolom, studentski zahtevi i istrajnost u njihovom sprovođenju ukazuju na ozbiljnost krize i potrebu za hitnim odgovorom državnih institucija.
Slična situacija beleži se i u Slovačkoj, gde su protesti u Bratislavi i 30 drugih gradova privukli pažnju zbog zahteva za ostavku premijera Roberta Fica.
Organizatori ovih protesta ističu da se okupljaju kako bi izrazili svoje neslaganje sa politikom premijera, koju smatraju „antievropskom“. Demonstranti naglašavaju da Fico vodi politiku koja je u suprotnosti sa interesima građana i evropskim vrednostima.
Robert Fico, koji je povratkom na vlast uneo političke promene u Slovačkoj, odbacio je mogućnost povlačenja, ali nije isključio vanredne izbore.
Međutim, on je naglasio da izbori nisu dobro političko rešenje u trenutnim okolnostima. Fico se suočava sa rastućim pritiskom, kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj sceni, dok pokušava da stabilizuje političku situaciju u zemlji.
Optužbe Lukašenka o umešanosti SAD-a u organizaciju protesta u pomenutim zemljama dodatno komplikuju ionako zategnute odnose između istoka i zapada.
Beloruski predsednik tvrdi da se sve akcije u regionu koordiniraju iz SAD, uz finansijsku podršku američkih institucija.
Njegove tvrdnje, iako osporavane od strane zapadnih zemalja, osvetljavaju percepciju rusko-beloruske alijanse o ulozi Zapada u regionalnim sukobima i političkim krizama.
U tom kontekstu, Lukašenko je ukazao na istorijsku ulogu obojenih revolucija kao mehanizma kojim zapadne zemlje, uz podršku nevladinih organizacija i međunarodnih fondova, ostvaruju političke i geostrateške ciljeve.
Njegove izjave dodatno su usmerene ka upozorenju Evropske unije o mogućim posledicama tolerisanja aktivnosti opozicionih snaga koje su podržane iz inostranstva.
Protesti u Srbiji, Belorusiji i Slovačkoj deo su složenog mozaika političkih kriza koje se sve češće vezuju za širu geopolitičku dinamiku.
Lukašenkove optužbe na račun SAD-a, studentski protesti u Srbiji i politička nestabilnost u Slovačkoj ukazuju na povezanost unutrašnjih problema sa globalnim interesima velikih sila.
Bez obzira na različite uzroke i ciljeve ovih protesta, jasno je da se radi o izazovima koji mogu oblikovati političku budućnost regiona i odnose između ključnih globalnih igrača.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se