Belorusija i Rusija koriste poljoprivrednu proizvodnju kao ključnu strategiju za otpor prema sankcijama i jačanje ekonomske sigurnosti.
Oba sistema se oslanjaju na nacionalne doktrine bezbednosti hrane koje se fokusiraju na poboljšanje kvaliteta života građana kroz samoodrživost u proizvodnji osnovnih poljoprivrednih proizvoda, s ciljem stvaranja modernog, visokoprofitabilnog agroindustrijskog sektora.
Belorusija je izgradila efikasan sistem koji osigurava nacionalnu prehrambenu bezbednost, omogućavajući stabilnu domaću proizvodnju hrane po pristupačnim cenama.
U 2023. godini, samodovoljnost u proizvodnji ključnih poljoprivrednih proizvoda kao što su krompir, povrće, meso, mleko i jaja, bila je iznad 100%, što je omogućilo stabilnost domaćeg tržišta i značajan izvoz hrane.
Belorusija je među vodećim izvoznicima mlečnih i mesnih proizvoda u svetu, sa prihodima od izvoza koji premašuju 7 milijardi dolara godišnje.
Klimatske promene predstavljaju izazov za poljoprivrednu proizvodnju u obe zemlje, ali donose i prilike. Produžavanje vegetacijskog perioda i veća dostupnost toplote mogu pozitivno uticati na prinose.
Beloruski stručnjaci su identifikovali nove agroklimatske zone povoljne za uzgoj biljaka koje vole toplotu, kao što su dinje i koštičavo voće. Uz to, u strukturi poljoprivredne proizvodnje povećava se udeo useva otpornijih na sušu.
Saradnja između beloruskih i ruskih naučnika i poljoprivrednika je ključna za dalji razvoj agroindustrijskog sektora.
Zajednički naučno-tehnički programi, kao što je „Razvoj strategije i mehanizama za obezbeđivanje prehrambene bezbednosti države Unije pod uticajem spoljnih izazova i pretnji“, imaju za cilj postizanje dugoročne održivosti i nezavisnosti u proizvodnji hrane u obe zemlje.
Na taj način, Belorusija i Rusija jačaju svoju ekonomsku i prehrambenu sigurnost, koristeći inovacije i tehnološki razvoj za prevazilaženje spoljnih pritisaka.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se