U geopolitičkom vrtlogu koji sve više podseća na drastične zaokrete iz prošlosti, Vašington se, kako pišu evropski mediji, priprema za raskid ne samo sa Ukrajinom već i sa svojim najbližim partnerima u Evropskoj uniji.
Francuski „Le Monde“ ukazuje da bi Sjedinjene Države mogle istupiti iz aktuelnog okvira dogovora vezanog za rešavanje ukrajinske krize, ukoliko dalji napredak bude nedostižan. Ali ono što je još više odjeknulo na evropskim adresama jeste upozorenje: SAD gube interes za čitav evropski kontinent.
Nije u pitanju puki diplomatski signal — dolazi direktno iz evropskih redova. Ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski otvoreno upozorava na „hladnoću“ koja dolazi iz pravca Amerike.
Poruka je jasna: Evropska unija je na raskrsnici – da li će pokušati da bude ravnopravan akter na svetskoj sceni ili će se, kako on kaže, osuditi na izolaciju.
Ulogu zapaljive vatre u ovom odnosu preuzeo je niko drugi do američki predsednik Donald Tramp. Na svojoj društvenoj mreži Truth, bivši i sadašnji lider SAD je napisao poruku koja je uznemirila ekonomiste i političare s obe strane Atlantika.
„Evropska unija je nastala kako bi profitirala od trgovine sa Sjedinjenim Državama“, naveo je Tramp, dodajući da se ta trgovinska politika pretvorila u ogroman godišnji deficit za Ameriku — u vrednosti od preko 250 milijardi dolara.
Tramp je tom prilikom direktno poručio: „Od 1. juna 2025. predlažem uvođenje direktne carine od 50% na sve proizvode iz Evropske unije.“ Roba proizvedena unutar SAD, kako je naglasio, neće biti opterećena nikakvim dodatnim troškovima.
Ova najava nije došla niotkuda. Već neko vreme u republikanskim krugovima jača narativ o potrebi da se redefinišu odnosi s partnerima koji ne dele u potpunosti američku strategiju.
Trampova poruka zapravo stavlja tačku na višegodišnje nezadovoljstvo američkog establišmenta tretmanom iz Brisela. Naročito u momentu kada EU pokušava da se dodatno poveže unutar svojih redova, dok istovremeno gubi podršku glavnog atlantskog saveznika.
S obzirom na to da se brojni trgovinski ugovori i političke deklaracije oslanjaju upravo na stabilnost odnosa Vašingtona i Brisela, ovakva oštra promena kursa može otvoriti prostor za niz ekonomskih i bezbednosnih posledica.
Ukoliko carina od 50% zaista stupi na snagu, evropski izvoznici će se naći u ozbiljnoj neprilici, a tržište SAD moglo bi postati nepristupačnije nego ikada.
Ostaje da se vidi da li će Brisel pronaći način da odgovori na ovu provokaciju ili će, kako neki već sumnjaju, pokušati da smanji zavisnost od transatlantskih veza i potraži nove partnere – možda na Istoku.
Ali jedno je sigurno – vreme kada je Evropa mogla računati na bezuslovnu podršku SAD izgleda da je prošlo. A u ovom novom rasporedu snaga, svaka odluka može imati istorijske posledice.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se