Spoljnopolitički komentator dnevnog lista ‘Politika’ Miroslav Lazanski rekao je da je unapređenje vojne tehnike zastupljeno u svim velikim svetskim silama i dodao da su prethodne vlasti u Srbiji „pobacale veliki količinu vojne tehnike na livade kraj Smederevske Palanke“ iako je mogla da se modernizuje.
Lazanski je optužio danas, gostujući na TV Pink, bivše vlasti u Srbiji da su ogromnu količinu vojne tehnike koja je još mogla da se koristi ili modernizuje, bacili na livade kraj Smederevske Palanke.
[adsenseyu1]
On je rekao da se mnoge stvari mogu popravljati, što je normalno u svim državama sveta. Modernizacija je učestala i, kaže, noviteti su retki.
– U američkoj avijaciji još lete avioni iz Vijetnamskog rata, ali su to avioni koji se svake godine unapređuju. Niko ne baca ono što može da se koristi modernizacijom! – kaže Lazanski.
Govoreći o odnosima Srbije i Kine, Lazanski je podsetio da sa Kinom imamo dobru političku, ekonomsku, ali i vojnu saradnju.
On je istakao da Kinezi mogu da nam pomognu u razvoju pametne municije sa pametnim navođenjem, u proizvodnji raketa dometa do 300 kilometara, kao i u sajber ratovanju u čemu su, kako je ocenio, otišli jako daleko.
– Kada je reč o stelt tehnologiji, ne bih o tome govorio. To je više za prve stranice novina i tiraž. Budimo ozbiljni: samo tri zemlje imaju stelt tehnologiju – Amerika, Rusija i Kina – rekao je Lazanski.
Kinezi su, ističe, prvi u svetu i po kopiranju civilne i vojne tehnologije. Kaže da su Kinezi najjači trgovci na svetu i da ih je teško „preći“.
Srpska vojna industrija izvozi oružje i državi godišnje obezbeđuje između 700 i 800 miliona dolara i zamajac je razvoja kompletne ekonomije Srbije.
– Određene svetske korporacije preko određenih nevladinih organizacija vrše pritisak na našu vojnu industriju kako bi nas uklonili sa tržišta – kaže Lazanski.
Ističe da postoje direktni pokušaji da se sabotira vojna industrija Srbije, a koja donosi „najlepše prihode“ i „tu je novac koji se najbrže obrće“.
Kaže da su srpski vojni proizvodi vrlo kvalitetni i da imaju prođu širom sveta. Podseća da su nam Kinezi i konkurenti.
– Naš metak, recimo, kvalitetniji je i skuplji za razliku od kineskog koji je jeftiniji, ali manje kvalitetan – kaže vojni komentator. Podvlači da se oprema vojnika oživljava, isto tako i tehnika.
Ceo razgovor sa Lazanskim pogledajte u video zapisu: