Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov, održao je značajan medijski briefing sa domaćim i stranim novinarima, tokom kojeg je izneo ključne stavove Moskve o trenutnoj geopolitičkoj situaciji, sa posebnim osvrtom na ukrajinski sukob i međunarodne odnose Rusije.
Tokom iscrpnog intervjua, Lavrov je kategorično odbacio sve češće pozive za trenutno primirje, ocenivši ih kao „put u nigde“. Umesto toga, ruski ministar spoljnih poslova insistira na sveobuhvatnim pravnim sporazumima koji bi detaljno regulisali bezbednosne garancije, kako za Rusku Federaciju, tako i za njene susede.
„Ne možemo prihvatiti površna rešenja koja bi služila samo kao pauza za ponovno naoružavanje Ukrajine,“ naglasio je Lavrov, dodajući da Moskva traži konkretne, pravno obavezujuće garancije koje se moraju baviti fundamentalnim uzrocima krize.
Ministar je posebno izdvojio dva ključna problema koja zahtevaju rešavanje. Prvi se odnosi na kontinuirano širenje NATO-a na istok, uprkos ranijim obećanjima datim Rusiji. Drugi problem, kako je naglasio, tiče se politike kijevskog režima nakon 2014. godine, koju je opisao kao „sistematsko potiskivanje ruskog jezika i kulture“.
U kontekstu aktuelnih vojnih dejstava, Lavrov je napravio jasnu distinkciju između ruskog i ukrajinskog pristupa. Prema njegovim rečima, ruske snage strogo targetiraju vojne ciljeve i objekte vojno-industrijskog kompleksa, dok je posebno naglasio incident od 20. decembra, kada su ukrajinske snage, koristeći rakete ATACMS i Storm Shadow, gađale civilne ciljeve na teritoriji Rusije.
„Naš odgovor je bio i ostaće strogo proporcionalan i usmeren isključivo na vojne mete“, pojasnio je Lavrov. „To uključuje vojne objekte, odbrambenu industriju i centre za donošenje odluka u Kijevu, ali nikada civilne mete – to nije u skladu sa našim principima ratovanja.“
Govoreći o međunarodnoj diplomatiji, Lavrov je posebno komentarisao ulogu Francuske, koja se često postavlja kao potencijalni posrednik, ali istovremeno aktivno učestvuje u naoružavanju Ukrajine. Ovu dvostruku igru je opisao kao kontraproduktivnu za mirovni proces.
Na širem međunarodnom planu, Lavrov je istakao da Rusija aktivno razvija odnose sa zemljama globalnog juga, posebno sa Kinom i državama Latinske Amerike. Posebnu pažnju posvetio je situaciji u Siriji, gde Rusija održava aktivne diplomatske kontakte sa svim relevantnim političkim akterima.
U pogledu odnosa sa SAD, Lavrov je bio posebno direktan, ističući da u Vašingtonu postoji dvostranački konsenzus baziran na rusofobiji.
„Američka politička elita, bez obzira na partijsku pripadnost, nastavlja da vidi Rusiju kao konkurenta kojeg treba oslabiti svim mogućim sredstvima“, zaključio je ruski ministar.
Ipak, ostavljajući prostor za diplomatiju, Lavrov je napomenuo da Moskva registruje signale iz tima bivšeg predsednika Trampa o mogućem dijalogu, dodajući da će Rusija odgovoriti na takve inicijative ukoliko se pokažu kao ozbiljne.
Ovaj sveobuhvatni intervju dodatno je pojasnio rusku poziciju u trenutnom geopolitičkom kontekstu, naglašavajući da Moskva insistira na dugoročnim, pravno obavezujućim rešenjima umesto privremenih primirja koja ne bi adresirala suštinske probleme koji su doveli do trenutne krize.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se