Kremlj je prihvatio izvinjenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog toga što je Beograd glasao za antirusku rezoluciju o Ukrajini u UN, uz napomenu da su svesni da se događaju tehničke greške, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
„Čuli smo i prihvatili izvinjenje predsednika Srbije. Zaista, tehničke greške se dešavaju i, naravno, takva brza reakcija šefa države nam veoma imponuje“, rekao je Peskov novinarima. On je dodao da Moskva razume specifičnu poziciju Srbije i njene izazove na međunarodnoj sceni.
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izvinio se građanima Srbije zbog glasanja za antirusku rezoluciju o Ukrajini koja je usvojena na Generalnoj skupštini UN, naglasivši da je Srbija trebalo da ostane uzdržana.
Za antirusku rezoluciju smo glasali „za“, dok je, kako kaže Vučić, trebalo da budemo „uzdržani“, kao što je to bio slučaj sa američkom rezolucijom.
„Nisam stigao time da se bavim dovoljno, možda sam preumoran, možda mi je previše stvari na stolu. Izvinjavam se građanima Srbije pre svega. Objašnjenje koje sam posle toga čuo je da bismo mi time potvrdili naše stavove o teritorijalnom integritetu. Pa ne bismo ih negirali i da smo bili uzdržani. Ne mislim da treba da se dodvoravamo bilo kojoj sili, ni Rusima, ni Amerikancima, niti bilo kome. Mislim da je u najboljem interesu države Srbije trebalo da bude naša uzdržanost. Nažalost, to se nije dogodilo i mislim da mnogi misle da je ovo donelo korist Srbiji, mnogi će zbog ovoga da me kritikuju, ali ja lično kao predsednik Republike imam pravo da iznesem svoj sud i svoj stav“, rekao je Vučić.
Ovo glasanje Srbije u UN izazvalo je različite reakcije, kako u domaćoj, tako i u međunarodnoj javnosti. Dok zapadne zemlje smatraju da je ovakav potez Beograda pokazatelj njegove spremnosti da podrži teritorijalni integritet Ukrajine, u Moskvi i među proruskim delovima srpske javnosti dominira nezadovoljstvo zbog odluke Beograda.
Rusija je tradicionalno jedan od glavnih međunarodnih saveznika Srbije, pružajući joj podršku po pitanju Kosova u Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim forumima.
Tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini, Srbija je, iako pod pritiskom Zapada, izbegavala da uvede sankcije Rusiji, održavajući time balans u svojoj spoljnoj politici.
Ipak, pojedine odluke Beograda, poput glasanja za određene rezolucije UN-a, izazivaju talase negodovanja u ruskim političkim krugovima i kod dela srpskog stanovništva koje podržava bliske veze sa Moskvom.
Vučićevo izvinjenje nakon glasanja ukazuje na svesnost greške i pokušaj da se održe dobri odnosi sa Rusijom. Ova situacija, međutim, dodatno potvrđuje složenost pozicije Srbije, koja se nalazi između pritisaka Zapada i istorijski prijateljskih odnosa sa Rusijom.
Peskovljeva izjava da Moskva prihvata izvinjenje Beograda može se tumačiti kao znak da Rusija ne želi dodatno pogoršanje odnosa sa Srbijom.
Ipak, ostaje da se vidi kakve će posledice ova odluka imati na buduće odnose dve zemlje, posebno u kontekstu sve jačih zapadnih pritisaka na Srbiju da se u potpunosti uskladi sa politikom Evropske unije prema Rusiji.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se