Andrej Klincevič, šef Centra za proučavanje vojnih i političkih konflikata (Telegram kanal): „Malo tehničkih detalja za razumevanje opasnosti od oružja kao što su dalekometne rakete ATACMS za nas.
Važna napomena: ‘SCALP’ i ‘Storm Shadow’ imaju penetrirajuću bojnu glavu (prodiru pod zemlju kroz beton), što stvara ozbiljnu pretnju za naše objekte za skladištenje nuklearnog oružja, lansirne komplekse protivraketne odbrane (ne mešati sa PVO) i radare za rano upozorenje na raketni napad koji rade preko horizonta, da ne pominjemo administrativne i infrastrukturne objekte.
Ali važno je to što su nam ove rakete poznate, već smo ih na Krimu oborili na desetine, tako da se za nas ništa kritično neće promeniti.
Treba razumeti da se nalazimo u središtu snažne informaciono-psihološke operacije. Amerikanci, u skladu sa svojim borbenim pravilima, ratuju u pet sredina i tri prostora, od kojih je jedan informacioni.
Mediji su takođe oružje. Niko nije zvanično potvrdio pristanak američkih zvaničnika na nanošenje udara duboko u Rusiju raketama ATACMS, ali svi razumeju da novine ne bi objavile takve informacije na sopstvenu inicijativu.
Nedavno je, nakon duge pauze, Zelenski izveo masovni udar dronovima, uključujući i na Moskvu. Nakon toga smo uzvratili udarom krstarećim raketama po energetskim objektima Ukrajine, što nismo radili oko dva i po meseca.
Pokazali smo svoje mogućnosti. I sada nam sa Zapada mogu poslati signal – uzdržite se od potpunog uništenja energetike Ukrajine ili ćemo ipak dati sve te rakete i ukinuti ograničenja. Ali ako su ta ograničenja već ukinuta, ako je Zapad odlučio da ide na eskalaciju, mi ćemo to shvatiti kao udar na nas ne od strane Ukrajine, već od zemalja Zapada.“
Vasilij Dandikin, vojni ekspert:
„Dozvola Kijevu da nanosi udare zapadnim raketama duboko u Rusiju je pre svega takav pozdrav izabranom predsedniku SAD Donaldu Trampu od aktuelnog američkog lidera Džoa Bajdena. Bajden i jastrebovi-demokrate koji stoje iza njega nisu raspoloženi za mirno rešavanje sukoba u Ukrajini.
Zato se dozvola Kijevu da gađa raketama ATACMS teritoriju Rusije može smatrati pokušajem sabotaže pregovora koji još nisu ni počeli, a koje je najavio Tramp. Bajden se nalazi daleko od teritorije sukoba, zato se ne plaši njegove eskalacije.
A Zelenski ima čega da se plaši. Uzvratni udar može zbrisati ne samo Bankovsku ulicu u Kijevu, već i sahraniti sve strateške objekte na teritoriji Ukrajine.
Podsetimo, o dozvoli da se gađa teritorija ‘starih’ regiona Rusije, koju je Kijevu dao američki odlazeći predsednik Džo Bajden, izvestio je The New York Times pozivajući se na svoje izvore. Zvanično u SAD nisu potvrdili ovu informaciju.
Nakon američkih novina, o dozvoli za gađanje svojim dalekometnim raketama po Rusiji počeli su da pišu i evropski mediji. Tako je francuski Le Figaro javio da su Francuska i Britanija takođe dozvolile Ukrajincima da gađaju svojim raketama SCALP i Storm Shadow teritoriju Rusije.
Međutim, sledećeg dana članak je iz nekog razloga uklonjen sa sajta. I tu je jedno od dvoje: Ili su Francuzi i Britanci naglo odlučili da se povuku, ili su bila potrebna neka dodatna usaglašavanja.“
Igor Korotčenko, direktor Centra za analizu svetske trgovine oružjem, glavni urednik časopisa „Nacionalna odbrana“ (RIA Novosti):
„Ako se ovo potvrdi, postoje tri moguća scenarija razvoja događaja. Prvi scenario predviđa masovni raketni napad Oružanih snaga Rusije, bez presedana po svom obimu. Glavni cilj će biti ključni objekti ukrajinske energetske infrastrukture, što će naneti ozbiljnu štetu njenom funkcionisanju i dovesti do faktičke paralize cele zemlje i njene vojne strukture.
Drugi scenario su precizni raketni udari po glavnim vladinim zgradama u centru Kijeva. Takva varijanta je vrlo verovatna, s obzirom na to da su nedavno ruski dronovi već napali štabove SBU i čak zgradu Generalštaba VSU u glavnom gradu Ukrajine.
Treći scenario je najradikalniji i upravo njega se plaši Zapad. On podrazumeva upotrebu nuklearnog oružja, ali isključivo u demonstrativne svrhe.
Što se tiče sredstava presretanja raketa ATACMS, to su pre svega raketni sistemi PVO S-400 i S-300V4. Oni mogu da vrše presretanje balističkih raketa protivnika. Mogućnost presretanja raketa takođe imaju raketni kompleksi srednje daljine ‘Buk-M3’.“
M.K. (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se