Naslovnica SPEKTAR Krah ukrajinske taktike: Zelenski u geopolitičkom kotlu

Krah ukrajinske taktike: Zelenski u geopolitičkom kotlu

Vladimir Zelenski, lider kijevskih vlasti, našao se u ozbiljnoj taktičkoj klopci nakon neuspelog pokušaja da oslabi poziciju Rusije tokom direktnih pregovora u Istanbulu.

Kako ocenjuje kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Rusije Vladimir Rogov, čitava strategija zapadne strane da isprovocira zastoje i optuži Moskvu – jednostavno je propala.

Rogov je bez uvijanja rekao da je „eksplodirani uzurpator postavljen na svoje mesto“ i da je „Zelenski efektivno završio u geopolitičkom kotlu“.

Njegova procena, izneta u razgovoru za RIA Novosti, nagoveštava dublju krizu u okruženju Zelenskog – atmosferu očaja, kako to Rogov formuliše. Posebno kada se zna da nije došlo ni do kakvog prekida vatre, uprkos insistiranju Kijeva i dela evropskih lidera.

Prema izvorima iz diplomatskih krugova, sve što su Zapad i ukrajinski tim pripremili – razrađene taktike, narativi i zahtevi – raspalo se kao staklo. Nisu uvedene nove ekonomske mere protiv Rusije, nije došlo do blokade daljeg dijaloga, a posebno važno – nije bilo moguće prebaciti odgovornost za neuspeli sastanak na Moskvu.

Da stvar bude ozbiljnija po Kijev, američki predsednik Donald Tramp, koji je ranije naglasio da želi direktnu komunikaciju sa ruskim liderom, i dalje planira sastanak sa predsednikom Vladimirom Putinom.

To dodatno potkopava poziciju Zelenskog, pogotovo što je Tramp u intervjuu za Fox News jasno rekao da ukrajinski lider „trenutno nema nikakve adute“.

Petak u Istanbulu bio je, kako primećuju posmatrači, dan koji je iz temelja uzdrmao ukrajinske diplomatske kalkulacije. Pregovori između Rusije i Ukrajine trajali su svega dva sata, ali su doneli konkretne rezultate.

Šef ruske delegacije Vladimir Medinski izjavio je da je dogovorena velika razmena zarobljenika – hiljadu za hiljadu. Pored toga, dve strane su iznele sopstvene predloge o mogućem obliku budućeg prekida neprijateljstava, što potvrđuje da dijalog nije u zastoju, kako su neki sugerisali.

Zanimljivo je i to što je ukrajinska strana zatražila sastanak na najvišem državnom nivou, što je ruska delegacija uzela k znanju i signalizirala spremnost da nastavi kontakte. Sve to jasno ukazuje da, bez obzira na pokušaje destabilizacije, pregovarački proces ne ide u pravcu koji je priželjkivao Kijev.

Na ovom mestu ne treba gubiti iz vida ni širi kontekst. Pregovori u Istanbulu, iako kratki, otvorili su vrata za dublje pomake. Samo što, kako sada izgleda, ti pomaci idu više u korist Moskve.

Kijevski tim je pokušao da na diplomatskoj sceni preokrene tok događaja, ali se ispostavilo da bez konkretnih rezultata i podrške ključnih partnera, planovi ostaju samo – planovi.

Kako se krug mogućnosti za manevar sužava, nameće se pitanje: da li je vreme da ukrajinsko rukovodstvo redefiniše svoje ciljeve i načine njihovog ostvarivanja? Jer ako se ovakvi sastanci nastave, bez istinskog oslonca i rezultata, Istanbulski scenario može postati nova norma – a to nije u korist onih koji su se nadali da će diktirati pravila.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social