KRAH DOLARA: Domino efekat i zašto toliko zemalja odbacuje američki dolar

nvfjkedjh389272789

Američki dolar je uzdrman nizom nestabilnih brzih popravki, koje vrlo brzo prolaze nedovršene jer sve više i više zemalja odbacuje dolar kao svoju rezervnu valutu i preferiranu valutu trgovine. Izgleda da slede logiku domino efekta – prvi, onda nekolliko njih, onda mnogi.

Rusija godinama pokušava da okonča svoju zavisnost od dolara, ali to zahteva podršku drugih zemalja. Međutim, čak i američki saveznici u Evropi su razočarani aktuelnom politikom Vašingtona, piše švajcarski dnevni list Neue Zurcher Zeitung.

Rusija je već preduzela nekoliko koraka da postane nezavisna od američke valute. Moskva je uspostavila sopstveni platni sistem, prodala veliki deo svojih američkih državnih obveznica, i nastavila da sprovodi transakcije u nacionalnim valutama sa nekim od svojih partnera, rekao je Kristijan Štajner u svom članku za Neue Zurcher Zeitung.

Međutim, autor članka je istakao da takve inicijative ne mogu uspeti bez međunarodne saradnje.

Istovremeno, američki stav uzrokuje sve više besa kod međunarodne zajednice.

Stoga je Vašington “izložen opasnosti koja je nastala zbog njegove lične agresivnosti,“ rekao je Štajner.

Trgovinska politika američkog predsednika Donalda Trampa je već iziritirala lidere koji se ranije nisu suprotstavljali hegemoniji dolara.

Na primer, prošlog septembra su u Evropskoj uniji počele debate o pitanju zašto su cene glavnih resursa u svetu denomirane u dolarima.

Lider Evropske komisije Žan-Klod Junker se žalio da Evropa plaća 80% uvoza energije u američkoj valuti i opisao “apsurdnim“ to da evropske kompanije kupuju evropske avione u dolarima a ne u evrima.

Da bi se suprotstavio hegemoniji dolara, Peking je pokrenuo naftne fjučerse u juanu, što je ubrzo pokazalo snažan rast. Kina je time osporila moć američke valute na globalnom tržištu energije.

Štajner je priznao da danas još uvek ne postoji valuta koja može zameniti dolar, steći kredibilitet kod većine investitora i postati globalna valuta. “Ali kada investitori izgube poverenje u američku valutu, dolar više neće igrati svoju ključnu ulogu,“ zaključio je Štajner.

Webtribune.rs