Naslovnica IZA OGLEDALA KODOVI NAŠEG TVORCA: Naučnici pronašli skriveni sloj informacija u našoj DNK koje...

KODOVI NAŠEG TVORCA: Naučnici pronašli skriveni sloj informacija u našoj DNK koje kontrolišu evoluciju

[adsenseyu3]

gfbiojfufubfduisldjidgnbvidfj

[adsenseyu2]

Grupa naučnika iz Holandije je otkrila da postoji skriveni sloj informacija u našoj DNK.

Mnogi veruju da DNK krije sve informacije koje bi mogle da nam pomognu da utvrdimo svoje poreklo, smisao i svrhu u univerzumu, te je upravo proučavanje DNK nešto čime se naučnici naveliko bave proteklih godina.

Ne tako davno naučnici su osmislili programski jezik koji može bukvalno da izmeni DNK i ćelijsku aktivnost. Drugim rečima, bioinženjeri mogu da napišu drugi kod unutar DNK bakterija i da izmene njenu funkciju.

[adsenseyu4]

Naučnici su do sada bili svesni da postoji velik broj kodova unutar naše DNK koje ne mogu da razumeju. Određeni delovi DNK uopšte ne odgovaraju poznatim biološkim funkcijama i ostaju jedna od najvećih misterija. Međutim, to što ne odgovaraju nijednoj funkciji ne znači da su beskorisni.

Ti delovi bi mogli da imaju veze sa nekim nefizičkim fenomenom ili bi mogli da budu poruka od našeg tvorca kao što su mnogi govorili u prošlosti. Možda je potrebno da detaljnije proučimo ljudsko telo i ljudsku DNK kako bismo shvatili šta to ona krije.

Sada je grupa naučnika iz Holandije po prvi put putem simulacija dokazala da postoje skrivene informacije u DNK koje kontrolišu evoluciju.

[adsenseyu1]

To znači da mi ne zavisimo samo od informacija koje bivaju kodirane već i od načina na koji DNK kontroliše gene koji se izražavaju.

Naučnici sa Univerziteta u Lajdenu na čelu sa Helmutom Šiselom su potvrdili postojanje mehaničkih nizova u našoj DNK. Oni su simulirali genome iz kvasca i nasumično dodelili DNK informacije drugog nivoa mehaničkom delu DNK. Oni su otkrili da ti nizovi utiču na to koji se proteini izražavaju i na koji način.

„Saznali smo da evolutivne promene u DNK – mutacije – mogu imati dva različita efekta: može se promeniti sekvenca za poseban protein ili mehanika građe DNK, što dovodi do različitog pakovanja i pristupačnosti DNK, pa samim tim i do drugačije frekvencije proizvodnje tog proteina“, objasnili su naučnici.

Prostijim rečima, DNK mutacije mogu da utiču na nas na više načina osim izmene spleta proteina.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]