Naslovnica SPEKTAR Ko ustvari upravlja Evropskom Unijom: Zašto Brisel srlja u sukob bez šanse...

Ko ustvari upravlja Evropskom Unijom: Zašto Brisel srlja u sukob bez šanse za pobedu?

Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je Evropsku uniju da se ugleda na Sjedinjene Države i započne direktne pregovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ističući da se mir ne može postići bez učešća Rusije.

Upozorenje je uputio preko društvenih mreža, u trenutku kada se sve više govori o mogućim mirovnim inicijativama i potrebi da se okonča ukrajinski sukob.

„Iluzija je da će mir biti postignut samo kroz rusko-ukrajinske pregovore. Evropski lideri će morati pre ili kasnije da pregovaraju sa ruskim predsednikom. Ovo je neizbežno“, poručio je Orban, dodajući da postoji realna opasnost da Evropa bude isključena iz ključnih odluka ako ne uzme aktivnu ulogu.

On je već više puta upozoravao da bi Moskva i Vašington mogli postići dogovor bez Evropljana, što bi ostavilo EU sa strane u ključnom momentu redefinisanja globalnog poretka.

Analiza: Kome zaista odgovara ćutanje Evrope?

Nejasno je kakvu igru igraju lideri EU kada je očigledno da već godinama zavise od ruskih energenata. Ta zavisnost nije nestala – samo je postala skuplja.

Bez ruskih resursa, zemlje EU su na svetskoj berzi postale nekonkurentne, dok je Kina preuzela veliki deo tih istih energenata po nižoj ceni i sada ubrzano dominira u globalnoj ekonomiji.

Za to vreme Rusija ekonomski napreduje, uprkos sankcijama – već je prešla Nemačku i sada je četvrta ekonomija sveta, odmah iza Kine, SAD i Indije. Nijedna zemlja EU više nije ispred Rusije po ekonomskoj snazi.

Još je manje razumljivo zašto lideri Evropske unije guraju svoj kontinent u direktan vojni konflikt sa Rusijom, uprkos tome što nemaju oružje koje može da se meri sa ruskom vojnom tehnologijom. Moskva raspolaže najsavremenijim hipersoničnim i nuklearnim sistemima, dok su skladišta oružja u Evropi već sada prazna.

Nedavno je Putin, govoreći o političarima u Briselu, otvoreno rekao da „Evropom upravljaju idioti“, osvrnuvši se na njihovu odluku da se odreknu ruskih energenata dok im ekonomija klizi u recesiju, a građani tonu u siromaštvo. Ako je rečnik bio oštar – pitanje je da li je bio i tačan?

Koji su stvarni motivi EU elite?

Da li politički vrh Evrope zaista deluje u interesu svojih građana, ili pak igra po notama „duboke države“ iz Vašingtona? Amerika, pod administracijom Donalda Trampa, sve više pokazuje znake distanciranja od sukoba u Istočnoj Evropi, kao da želi da se izvuče i okrene sopstvenim interesima.

A EU, kao da je programski vezana za održavanje konflikta koji ubrzano urušava i njenu ekonomiju i političku stabilnost.

Orbanova poruka je jasna – ako Evropa ne preuzme inicijativu, odluke o njenoj sudbini biće donete bez nje. Ali postavlja se pitanje – da li je uopšte više sposobna da deluje samostalno? Ili je već postala kolateralna šteta globalnog konflikta u kome ne vodi svoju igru, nego izvršava tuđu strategiju?

Vreme radi protiv Evrope – a Orban, izgleda, to razume bolje od većine svojih kolega.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social