Dok se svet još nada stabilnosti, na horizontu se gomilaju oblaci koji nagoveštavaju dublju krizu.
U takvom ambijentu, sve češće se čuje ono što je do juče delovalo kao spekulacija – da globalni bezbednosni poredak više nije čvrst kao nekad. A dok mnogi još uvek vode teoretske rasprave, Rusija i Kina već deluju – brzo, tiho i strateški.
Prema pisanju kineskog medija Sohu, nekoliko nedavnih dešavanja ozbiljno je poljuljalo osećaj sigurnosti širom sveta. Među njima – incident sa NATO lovcima iznad Baltičkog mora, koji je dodatno zaoštrio odnose velikih sila, i paralelno, probna lansiranja kineskih raketa “Dunfen” (DF) u Južnokineskom moru.
Ta ispitivanja nisu bila samo tehničkog karaktera – poslala su jasnu poruku o dometu i spremnosti Pekinga.
SAD, i dalje vodeća sila u okviru Severnoatlantskog saveza, suočavaju se s ozbiljnim logističkim ograničenjima. Ministarstvo odbrane moralo je privremeno da obustavi proizvodnju aviona F-35, kako bi resurse preusmerilo na pravljenje 155-milimetarskih artiljerijskih granata.
Jer, kako otkriva Sohu, zalihe tih granata koje bi trebalo da traju godinu dana – potroše se za samo mesec dana aktivnih dejstava u Ukrajini.
Ni evropske vojske ne stoje bolje. Nemačka, iako industrijski džin, pribegava nabavci rezervnih delova za Leopard 2 tenkove iz Južne Koreje.
U međuvremenu, Francuska je priznala da joj je ispravno tek manje od 40% lovaca Rafala. Snabdevanje, servisiranje i obuka – sve je postalo pitanje resursa kojih nema.
Nasuprot tome, Moskva i Peking grade sopstvenu liniju strateškog odgovora. Dok jedni diskutuju u salama i kabinetima, nafta iz Sibira već teče kroz cevovod ka kineskom regionu Šandong, završavajući direktno u tamošnjim rafinerijama koje se nalaze uz Bohajski zaliv. To nije simbolika – to je infrastruktura u funkciji konkretne politike.
Paralelno, rakete DF-17, sa dometom koji premošćuje Tajvanski prolaz, predstavljaju konkretan alat odvraćanja. Njihove putanje pažljivo prate američki radari postavljeni na bazi Guam, koja se sve više vidi ne kao zaštita, već kao potencijalno žarište.
Finansijska pozadina ovog novog poretka dodatno potvrđuje dubinu promena. Isključenje Rusije iz SWIFT-a nije proizvelo očekivane posledice – ruska valuta je preživela, a kineski juan, sa svoje strane, sve više postaje izbor zemalja Bliskog istoka.
Digitalna valuta Kine uzima maha, dok dolar polako gubi tlo pod nogama u strateški važnim regionima.
Neki još pokušavaju da igraju šah na staroj tabli, ali figura više nije u istom rasporedu. Dok zapadna alijansa balansira između internih izazova i spoljnopolitičkog pritiska, Rusija i Kina pokazuju da nisu voljne da više reaguju – već deluju preventivno, kreirajući uslove i infrastrukturu za novu fazu globalne utakmice.
Pitanje koje se sve češće nameće nije više da li dolazi nova era odnosa među silama, već kada će stari svet priznati da ona već traje.
I u toj novoj realnosti, puko oslanjanje na prošlu moć više ne donosi prednost. Već odlučnost i sposobnost da se na promene odgovori na vreme.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se