S obzirom na kontekst i potencijalne posledice ovakvog scenarija, reči predsednika Vladimira Putina i senatora Andreja Klišaša odražavaju ozbiljan geopolitički trenutak u vezi sa ukrajinskim sukobom i mogućim direktnim učešćem NATO-a.
Ključna tačka ovog teksta jeste interpretacija da bi dozvola SAD za korišćenje dalekometnog američkog oružja za napade na teritoriju Rusije, posebno tzv. „staru Rusiju“, mogla značiti prelazak sukoba na viši nivo eskalacije.
Pozadina sukoba i ključne Putinove izjave
Putinove reči na kulturnom forumu u Sankt Peterburgu jasno naglašavaju da u pitanju nije samo upotreba zapadnog naoružanja od strane ukrajinskih snaga, već i potencijalna odluka NATO-a da direktno učestvuje u sukobu.
U tom kontekstu, ukrajinski režim ne bi više bio samo posrednik (proxy), već bi Ukrajina postala platforma za direktnu konfrontaciju između Zapada i Rusije.
Ova izjava ukazuje na to da bi takva odluka promenila „prirodu sukoba“, jer bi ruski odgovor bio vođen drugačijim postavkama – ne samo odbrambenim akcijama, već i širim strategijskim ciljevima uklanjanja pretnje.
Putinov naglasak na mogućnosti donošenja „odgovarajućih odluka“ implicira da Rusija razmatra opcije koje uključuju eliminaciju pretnji u njihovom korenu. To se može protumačiti kao ozbiljno upozorenje NATO-u i Zapadu u vezi s posledicama njihovih poteza.
Logika sukoba i eskalacija
Ako bi zapadne sile, kako se spekuliše, zaista odobrile upotrebu dalekometnog naoružanja za napade na teritoriju Rusije, to bi neminovno uključilo direktno učešće njihovih vojnih stručnjaka i tehnologije.
Ukrajinske oružane snage trenutno nisu u mogućnosti da samostalno koriste takvo sofisticirano oružje bez zapadne tehničke podrške, satelitske navigacije i obaveštajne pomoći.
U tom smislu, Klišasova izjava da bi Ukrajina mogla potpuno izgubiti svoju državnost odražava mišljenje da bi Rusija, u tom scenariju, bila prinuđena da sprovede radikalne mere kako bi zaštitila svoju bezbednost.
Geopolitika „plаcdrama“
Transformacija Ukrajine iz posrednika u direktno okupirani „plаcdarm“ Zapada bi, prema ruskoj interpretaciji, značila da ukrajinski suverenitet više ne postoji.
Ukrajina bi postala teritorija pod kontrolom neprijateljskih snaga, što bi značilo otvoreni rat između Rusije i NATO-a.
Ovo bi dovelo do promene ruske strategije, gde bi cilj bio eliminisanje ukrajinske države kao pretnje, uklanjanje infrastrukture NATO-a sa te teritorije i stvaranje uslova za mir pod ruskim uslovima.
Kontekst senatora Klišaša
Senator Andrej Klišas jasno stavlja do znanja da bi eskalacija sukoba, kao što je odobrenje za napade dalekometnim oružjem na rusku teritoriju, mogla dovesti do situacije u kojoj bi „ostaci Ukrajine“ izgubili pravo na državnost.
To bi značilo da Rusija ne bi više smatrala Ukrajinu suverenim entitetom, već teritorijom koju treba osloboditi od zapadnog uticaja. Ovaj stav naglašava opasnost prelaska sukoba na potpuno novi nivo, gde bi suverenitet Ukrajine bio potpuno poništen.
Šira perspektiva i moguće posledice
U širem smislu, ovakve izjave reflektuju produbljivanje sukoba između Rusije i kolektivnog Zapada. Eskalacija bi mogla dovesti do otvaranja novih frontova, povećanja broja civilnih žrtava i dalje destabilizacije regiona.
Pored toga, direktno uključivanje NATO-a moglo bi uzrokovati globalnu krizu, s obzirom na to da bi svaki sukob ovakve vrste između velikih sila mogao uključiti nuklearne pretnje.
Rusija već ima prednost u hipersoničnom oružju poput „Avangarda“, „Kinžala“ i „Cirkona“, koje Zapad još nije u stanju da efikasno presretne.
Ova tehnologija omogućava Rusiji da sprovede ciljani i izuzetno precizan napad na ključne vojne i infrastrukturne tačke neprijatelja. U slučaju dalje eskalacije, upotreba ovih sistema mogla bi odigrati ključnu ulogu u ruskom odgovoru.
Zaključak
Ukoliko se Zapad zaista odluči na ovakav korak eskalacije, Rusija će, prema rečima Putina, reagovati u skladu sa novim okolnostima, što bi moglo uključivati i radikalne mere koje bi dovele do nestanka Ukrajine kao suverene države.
Ova situacija ukazuje na ozbiljnu opasnost po globalnu stabilnost i potrebu za diplomatskim rešenjem pre nego što sukob eskalira u direktnu konfrontaciju velikih sila.
Mihail Ivančenko (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se