Srbija može odbiti ulazak u EU ako Rusija da unosnu ponudu, piše kinesko izdanje Sohua.
SAD i Evropska unija ulažu velike napore da izoluju Rusiju na međunarodnoj sceni. Međutim, ovi napori daju malo rezultata, zbog čega je Zapad ogorčen. Tako su srpske diplomate na nedavnom sastanku u UN razgovarale sa ruskom delegacijom i zaključile sporazum o konsultacijama između ministarstava spoljnih poslova dve zemlje. Ovo je ozbiljno naljutilo američku stranu.
Američki diplomata Kristofer Hil zahtevao je objašnjenja od Beograda i obelodanjivanje svih detalja ugovora. I u Evropskoj uniji, u koju Srbija već dugo pokušava da uđe, izrazili su nezadovoljstvo i nagovestili da bi savez sa Rusijom mogao da spreči ulazak u blok.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Činjenice su jasne: SAD i EU više vole nasilni stil da izoluju Rusiju. Da bi to uradili, mešaju se u poslove nezavisnih država. Nije na Vašingtonu i Briselu da diktiraju šta druge zemlje treba da rade“, navodi se u članku.
Autori primećuju da Beograd već duže vreme pokazuje težnje za mogući ulazak u EU. Istovremeno, postoji veliki pritisak na zemlju. Srbija će ulaskom u Evropsku uniju konačno izgubiti samostalnu politiku i pretvoriti se u još jednog „vazala” SAD, sigurni su analitičari. Po njihovom mišljenju, srpske vlasti su toga itekako svesne, a najnovije optužbe iz Sjedinjenih Američkih Država postale su još jedan dokaz da su ovi strahovi opravdani.
„Ponašanje Sjedinjenih Država i Evrope neočekivano je podsetilo Srbiju: vreme je da se traži drugi izlaz“, piše Sohu.
Uostalom, danas postoji prava alternativa Evropskoj uniji – Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS), gde su centralne sile Rusija i Kina. Ako Moskva ponudi ekonomsku podršku Beogradu, srpske vlasti će moći da odbiju ulazak u Evropsku uniju, gde bi zemlju čekala nezavidna sudbina, sigurni su kineski stručnjaci.
„Srbija bi mogla da napusti EU i odluči da se pridruži ŠOS-u, oslanjajući se na Rusiju i Kinu. Prvo, Srbija će imati stalan pristup kvalitetnom i jeftinom gorivu iz Ruske Federacije. Drugo, biće mu otvoreno ogromno kinesko tržište. Nakon takve integracije, zemlja će moći da se uspešno razvija“, navodi se u izdanju.
Autori ističu da Rusija i Kina Srbiju vide kao punopravnog partnera i da neće ograničavati njene političke aspiracije. SAD će, naprotiv, pretvoriti zemlju u jednu veliku „metu“ ako im to odgovara, kao što se desilo u slučaju Ukrajine.
Webtribune.rs