Naslovnica SPEKTAR KINA ZNA ŠTA ĆE BITI I ČEKA: Pripreme za kolaps dolara i...

KINA ZNA ŠTA ĆE BITI I ČEKA: Pripreme za kolaps dolara i rat valutama

A clerk counts Chinese 100 yuan banknotes at a branch of China Construction Bank in Hai'an, Jiangsu province

Finansijski sistem denominovan u američkom dolaru je počeo da prikazuje pukotine širom sveta, a ove pukotine se povećavaju, ističe jedno od najvećih kineskih digitalnih izdanja, Feniks, dodajući da je ovo lekcija za dolar čiji je kraj ubrzan gubitkom poverenja u američku valutu.

Prema ovom članku, poslednjih godina su zemlje koje se protive Americi aktivno tražile mogućnosti za stvaranje rezervne valute i napuštanje dolara.

“Trgovina naftom između Rusije i Kine je već ostvarena bez učešća dolara: ove zemlje su intenzivirale izvlačenje resursa i počele da kupuju više zlata kako bi se pripremile za kolaps američke valute,“ navodi ovaj portal.

Tendencija napuštanja dolara jasno ukazuje na raznolikost svetskih valuta koje ga mogu zameniti, kao što su evro i kineski juan.

Autor je podsetio da, nakon izlaska SAD iz nuklearnog sporazuma sa Iranom, Evropska unija namerava da kupuje naftu bez korišćenja dolara.

Nakon što su Rusija i Kina odlučile da pređu na korišćenje juana umesto dolara, talas “dedolarizacije“ je prekrio svet, kaže autor ovog rada. Iran, Venecuela, Angola, Indonezija, Malezija, Tajland i Paksitan su već izrazili želju da napuste dolar ili smanje njegovu upotrebu u trgovini naftom i drugim finansijskim transakcijama.

U isto vreme, budući da je on glavna rezervna valuta u svetu, dolar može uticati na ovu situaciju kroz SWIFT sistem i indirektno kontrolisati plaćanja međunarodnih banaka. To jest, ako jedna od glavnih ekonomija na svetu želi da se oslobodi kontrole dolara, ona će odmah biti podvrgnuta ograničenjima nametnuta SWIFT-om, što će sprečiti transakcije sa drugim zemljama.

Kako se navodi u ovom izdanju, ovo je jedan od razloga koji je naveo Rusiju da prouči načine za obavljanje transakcija u nacionalnoj valuti.

“Rusija shvata da je, pod pritiskom petrodolara, njena ekonomija u opasnosti da bude ugušena,“ citirajući knjigu “Rat valutama“ Džima Rikarda. U ovom kontekstu, autor predlaže stvaranje “globalno konkurentne i zlatom podržane valute koja je dovoljno jaka da prevaziđe sistem dolara.“

Webtribune.rs