Naslovnica U FOKUSU „Kina se sprema za rat. Si je mnogo opasniji od Putina“

„Kina se sprema za rat. Si je mnogo opasniji od Putina“

Jedan od najistaknutijih spoljnopolitičkih stratega Republikanske stranke Elbridž Kolbi izjavio je da sve ukazuje na to da se Kina sprema za rat.

Nemački list „Špigl“ objavio je intervju sa Elbridžem Kolbijem, jednim od najistaknutijih spoljnopolitičkih stratega Republikanske stranke, koji tvrdi da je unipolarni svet definitivno nestao i da više ne živimo u periodu od 1990. do, otprilike, 2015. godine, kada su SAD bile jedina supersila i kada su pokušavale da reše sve svetske probleme.

Danas je Kina skoro jednako snažna kao i SAD. Prvi put posle 150 godina, kaže Kolbi, SAD nisu najjača ekonomska država na planeti. Inače, njegovog dedu Vilijama predsednik Ričard Nikson je 1973. godine imenovao za šefa CIA.

Pod Donaldom Trampom, Kolbi je sarađivao u formulisanju nove strategije odbrane SAD, sve do 2018. godine, kada je napustio Pentagon.

Sada je Kolbi spoljnopolitički savetnik moguće republikanske administracije.

Sada Kina pokušava da postane hegemon u Aziji, upozorava Kolbi. U narednih nekoliko godina, Azija će stvarati 50 odsto globalne ekonomske proizvodnje. Za 20 godina, udeo Evrope biće samo deset odsto. Primarni interes SAD da spreče Kinu da koristi svoju ekonomsku i vojnu moć da zavlada čitavom Azijom.

„Izazivanje sukoba u Ukrajini bila je greška. SAD treba da sačuvaju svoje snage za Kinu, savetuje ovaj spoljnopolitički stručnjak. Bajdenov argument je da je najbolji način za odvraćanje Kine da Ukrajina pobedi Rusiju. Ali, rat u Ukrajini nas uči da ekonomske sankcije ne podstiču države da promene svoju politiku“, rekao je on.

[adsenseyu1]

Sankcije nisu imale nikakvog vidljivog uticaja na politiku Kremlja. Jedino što pouzdano zaustavlja vojnu agresiju je vojna snaga, smatra Kolbi, i upravo tu leži problem za SAD. Svaka granata ispaljena u Ukrajini nedostajaće SAD da odvrati Peking.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti

Američka vojna industrija u doglednoj budućnosti ne može da obezbedi i jedno i drugo. Ako SAD danas troše milijarde dolara na podršku Ukrajini, to će oslabiti spremnost Amerike da se pripremi za mnogo važniji sukob sa Kinom.

Evropljani moraju da snose lavovski deo rata u Ukrajini

Kolbi kaže da se ne zalaže za zaustavljanje pomoći Ukrajini. Amerika može dati ograničeni doprinos, ali Evropljani moraju da snose lavovski deo, a oni to mogu. Evropa je i dalje jedan od najvećih i ekonomski najuspešnijih regiona u svetu, smatra Kolbi.

Nije istina da Evropi nedostaje oružje. Kao primer, Kolbi uzima Nemačku.

Bundesver je sve do kraja Hladnog rata bio dobro opremljena vojska, sa oko 500.000 vojnika i 2.000 glavnih borbenih tenkova „leopard 2“.

Danas nemačke snage imaju jedva 180.000 vojnika i oko 200 tenkova „leopard 2“.

Sa završetkom Hladnog rata doneta je odluka da se trupe i njihova borbena gotovost drastično smanje. Rusija će, kako očekuje Kolbi, ostati pretnja, koju ne treba potcenjivati ni preuveličavati, ali sa Kinom stvari stoje drugačije.

Kina se priprema za rat

Kina se naoružava najbržim tempom u poslednjih nekoliko decenija. Kinezi su u procesu dramatičnog širenja svojih nuklearnih snaga. Predsednik Si Đinping restrukturira ekonomiju svoje zemlje.

Sve to, tvrdi Kolbi, ukazuje da se Kina sprema za rat. Ako Si zaista rizikuje i napadne Tajvan, to će biti masivan vojni sukob, koji SAD ne smeju da izgube.

U suprotnom, ceo vojni poredak u Indo-Pacifiku će se srušiti. Kolbi za sebe tvrdi da je spoljnopolitički realista, koji veruje da mir može obezbediti snažna vojska i ravnoteža snaga između glavnih igrača. Zbog toga je i rat u Ukrajini potrebno podrediti američkim interesima.

Bajdenova ideja da je moguće da se istovremeno sukobljava i sa Rusijom i sa Kinom je, kako kaže Kolbi, duboko pogrešna. Američki budžet za odbranu je već dostigao astronomsku brojku od 877 milijardi dolara godišnje.

Na vojsku SAD troše skoro 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda. Ali Amerikanci za svoj novac dobijaju daleko manje od Kineza. Kineski troškovi proizvodnje su niži, Kinezi su odlučniji, imaju geografsku prednost, mogu da preuzmu inicijativu.

Dakle, Si je mnogo opasniji od Putina, jer je Kina ekonomski moćnija od Rusije. Niko, dodaje Kolbi, ne može da predvidi budućnost.

Ali Kina se ponaša kao supersila u usponu. Američke obaveštajne službe tvrde da je Si naredio kineskoj vojsci da bude spremna za invaziju na Tjavan do 2027. SAD se moraju spremiti za to. Sve ukazuje, tvrdi Kolbi, da se Kina sprema za rat.

(RT)

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social