Naslovnica SPEKTAR Kina prikazala misterioznu raketu koja izaziva pomračenje čitavih gradova

Kina prikazala misterioznu raketu koja izaziva pomračenje čitavih gradova

Kineska državna televizija CCTV emitovala je animirani snimak koji prikazuje novi tip raketnog oružja, za koji se pretpostavlja da predstavlja savremenu verziju tzv. grafitne bombe.

Prema izveštaju lista South China Morning Post, prikazana raketa ispušta subbojeve elemente, koji nakon detonacije oslobađaju specijalno tretirane ugljenične niti.

Te niti, kako je objašnjeno, mogu izazvati kratke spojeve u visokonaponskim sistemima, dovodeći do potpunog prekida napajanja električnom energijom na pogođenom području.

U animaciji koju prenosi CCTV vidi se lansiranje rakete sa kopnene platforme. Nakon što dostigne određenu tačku, iz projektila se izbacuje 90 cilindričnih podprojektila. Po kontaktu sa površinom, oni eksplodiraju, raspršujući tanke hemijski obrađene ugljenične niti u vazduh.

Ove niti su dizajnirane tako da remete rad elektroenergetskih mreža, izazivajući široko rasprostranjena isključenja struje na prostoru većem od 10.000 kvadratnih metara.

CCTV se u snimku poziva na podatke Kineske korporacije za aerokosmičku nauku i tehnologiju, koja je državni snabdevač kineskog ministarstva odbrane. Međutim, nije objavljeno kako se oružje zove, na kojoj je tačno razvojnoj fazi, niti da li je već u upotrebi. U televizijskom prilogu ono je jednostavno opisano kao „zagonetni tip domaće rakete“.

Ideja o ciljanom onesposobljavanju elektroenergetskih sistema u vojnim uslovima postoji već decenijama. Tokom Drugog svetskog rata, britanske snage su pokušavale da izazovu kratke spojeve pomoću balona sa visećim metalnim kablovima, koje su slali iznad nemačkih dalekovoda.

Kasnije su Sjedinjene Američke Države razvile oružje BLU-114/B, cilindrične forme, koje je sadržalo kalemove sa provodnim nitima na bazi ugljenika.

Prva poznata upotreba grafitnih bombi dogodila se 1991. godine u Iraku, kada je tim oružjem onemogućeno čak 85 odsto elektrodistributivne mreže u zemlji. Slična taktika je korišćena i 1999. godine u Srbiji, gde je oko 70 procenata teritorije ostalo bez električne energije. U Kabulu su te bombe ponovo primenjene 2003. godine.

Webtribune.rs