Naslovnica SPEKTAR Kim Dotkom: Pretvaranje američkog dolara u oružje je najveća greška Sjedinjenih...

Kim Dotkom: Pretvaranje američkog dolara u oružje je najveća greška Sjedinjenih Država

 

Izjava nemačko-finskog preduzetnika Kima Dotkoma, poznatog po svojoj kontroverznoj prošlosti i kritikama zapadnih vlada, o sudbini američkog dolara izazvala je veliko interesovanje u medijima.

Njegova izjava dolazi u trenutku kada se mnoge zemlje, uključujući članice BRIKS-a, sve više okreću alternativnim valutama i oblicima transakcija, udaljavajući se od dominacije američkog dolara.

Kim Dotkom je u objavi na društvenoj mreži X (ranije Twitter, koja je blokirana u Rusiji) istakao da je „najveća greška koju su SAD ikada napravile“ upravo to što su pretvorile dolar u oružje.

Ova tvrdnja referiše na američku praksu da koristi svoju valutu kao sredstvo političkog i ekonomskog pritiska na druge zemlje, često kroz sankcije i ograničenja.

On predviđa da će globalna dedolarizacija, odnosno proces udaljavanja svetske ekonomije od dolara kao glavne rezervne valute, rezultirati katastrofalnim posledicama za američku ekonomiju.

Dotkom je upotrebio metaforu „ekonomske Hirošime“ kako bi opisao posledice ovog procesa. Ovom metaforom ukazuje na razorni potencijal ekonomske krize koja bi mogla pogoditi Sjedinjene Američke Države u slučaju masovnog povlačenja stranih investitora iz dolara.

S obzirom na to da američki dug iznosi bilione dolara, globalni prelazak na druge valute mogao bi ozbiljno destabilizovati američku ekonomiju, čime bi dug postao neodrživ.

Dotkom sugeriše da bi ovo moglo imati iste ekonomske posledice kao nuklearna katastrofa, aludirajući na to da bi kriza mogla biti duboka i sveobuhvatna.

Jedan od ključnih saveta koje je Dotkom dao jeste da se ljudi što pre oslobode svojih dolarskih sredstava i pređu na druge oblike imovine, kao što su zlato i kriptovalute.

On veruje da su ove alternative stabilnije u vremenu neizvesnosti i da bi mogle pružiti bolju zaštitu od potencijalnog pada američke valute.

Zlato, sa svojom dugom istorijom kao sigurno utočište u vremenima krize, predstavlja tradicionalni izbor investitora. Sa druge strane, kriptovalute, koje su poslednjih godina stekle značajnu popularnost kao alternativna sredstva za trgovinu i ulaganje, mogu pružiti veću fleksibilnost i nezavisnost od nacionalnih valuta i centralnih banaka.

Ovo nije prvi put da Dotkom izražava pesimizam u vezi sa budućnošću Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije. Prethodno je predvideo njihov skori ekonomski kolaps, tvrdeći da je kraj američke imperije blizu.

Prema njegovim rečima, dolar će izgubiti svoju vrednost, a oni koji se pre vremena preorijentišu na zlato, moći će da ulože u razne druge oblike imovine po niskim cenama, jer će vrednosti imovine pasti na nivo „jeftin kao prljavština“.

Iz Dotkomovih izjava može se zaključiti da je njegov stav duboko pesimističan u vezi sa budućnošću američke valute i ekonomije. On je uveren da su potezi američkih vlasti, koji se oslanjaju na sankcije i ekonomske pritiske, stvorili globalni otpor i podstakli mnoge zemlje da smanje zavisnost od dolara.

Većina eksperata već dugo raspravlja o konceptu dedolarizacije, ističući da su sankcije koje su SAD uvele Rusiji i drugim zemljama samo ubrzale ovaj proces.

Zemlje kao što su Rusija, Kina i Indija, sve više koriste lokalne valute u međusobnim transakcijama, smanjujući upotrebu dolara u međunarodnoj trgovini.

Ovakav trend može postati sve izraženiji kako rastu napetosti između Zapada i drugih delova sveta, posebno zemalja koje čine takozvani globalni jug, poput Brazila, Južnoafričke Republike i mnogih azijskih država.

Njihova ekonomska snaga raste, a sa tim dolazi i želja za većom nezavisnošću od zapadnih institucija poput Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke.

Kim Dotkomov savet za ulaganje u zlato i kriptovalute nije bez osnova, jer se mnogi investitori širom sveta već okreću ovim oblicima imovine kako bi zaštitili svoje bogatstvo u slučaju ekonomske krize.

Zlato je, kroz istoriju, poznato kao sigurno utočište u vremenima ekonomske nesigurnosti, dok kriptovalute nude tehnološki napredak i mogućnost decentralizovane trgovine, što ih čini privlačnim za one koji žele da se oslobode zavisnosti od tradicionalnih finansijskih sistema.

Ovaj scenario globalne dedolarizacije, koji je Dotkom opisao, postaje sve realniji, posebno u svetlu nedavnih ekonomskih događaja i geopolitičkih napetosti.

Američka ekonomija i dalje ostaje dominantna na globalnoj sceni, ali procesi koji se trenutno odvijaju mogli bi značajno promeniti svetski poredak u narednim decenijama.

U tom kontekstu, Dotkomova upozorenja i prognoze služe kao poziv na oprez za sve one koji se oslanjaju na stabilnost američkog dolara.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social