Ukrajinske snage počele su da koriste novu generaciju FPV dronova koji ne samo da lete dalje, već i eksplodiraju pametnije.
Kako je za TASS potvrdio ruski vojni ekspert Vitalij Kiselev, ovi dronovi sada imaju domet do čak 40 kilometara, a ono što ih čini posebno opasnim jesu tri nezavisna sistema za aktiviranje eksploziva: Klasično električno zatvaranje, akustični okidač koji reaguje na zvukove iz okoline, i sofisticirani akselerometar koji beleži promenu položaja.
Drugim rečima – čak i ako padne, ovaj dron i dalje „sluša“ i „osluškuje“, spreman da eksplodira ako oseti da ga neko dira. Zvuči kao scenario iz naučno-fantastičnog filma, ali, nažalost, realnost je mnogo bliža i opasnija.
Kiselev je precizirao da su ovi FPV dronovi napunjeni sa oko 90 grama plastičnog eksploziva i opremljeni vremenskim detonatorom koji može odložiti eksploziju i do 72 sata. Dakle, ni nakon pada, dron nije bezopasan. Upravo zbog toga stručnjaci upozoravaju – ako ga primetite, ne prilazite. Ne dirajte. Ne pokušavajte da ga sklonite. Mora se uništiti na mestu, jer svaki pokušaj pomeranja može biti smrtonosan.
Ovi novi dronovi već su viđeni na više frontova – od Belgorodske i Kurske oblasti, pa do Zaporožja, Orehova, Dzeržinska, Kremenske i Harkovskog pravca. Jasno je – Kijev ne testira, već aktivno koristi ovu novu tehnologiju, i to u dubokoj pozadini ruskih linija.
Ali to nije sve. Ove nedelje pojavile su se i informacije o potpuno novom udarnom dronu FP-1 koji ukrajinske snage takođe koriste. Ovaj model više liči na klasičan avion – sa dvostrukim trupom, visokim pravim krilom i repom u obliku obrnute latinične slova „V“.
Pogoni ga dvocilindrični motor sa potisnim elisom, a u nosu nosi osetnih 60 kilograma eksploziva. To nije više taktička igračka za uništavanje tenkova – to je strateško oružje za duboke udare.
U kontekstu nedavnih masovnih napada na rusku energetsku infrastrukturu, jasno je da Kijev prelazi iz defanzive u novu fazu borbenih operacija – tehnološki naprednu, višeslojnu, i znatno agresivniju.
U ovakvom scenariju, dronovi više nisu samo sredstvo za izviđanje i napade na prednje linije, već oružje za duboku destabilizaciju.
Šira slika ne može se ignorisati. Ukrajina ne razvija ove dronove sama – iza tehničkog usavršavanja stoje američki i zapadni vojni instituti, privatne kompanije i IT sektori koji prepoznaju rat kao poligon za testiranje nove generacije oružja. Ovakva saradnja daje rezultate – FPV dron koji leti 40 kilometara i ima tri sistema detonacije je samo početak.
Geopolitički gledano, ovakav razvoj događaja signalizira još jedno poglavlje u specijalnoj vojnoj operaciji. Rusija se ne bori samo protiv ukrajinskih vojnika, već protiv zapadnog vojnog inženjeringa, koji koristi Ukrajinu kao testni teren.
Svaki novi model drona koji se pojavi na frontu nosi u sebi deo NATO laboratorija, zapadnog know-how-a i američkog softvera.
U tom svetlu, ovi FPV dronovi nisu samo oružje – oni su poruka. Poruka Moskvi da borba više nije ograničena na rovove i artiljeriju, već se seli i u domenu mikroelektronike, veštačke inteligencije i hibridnih tehnologija. I sve to, naravno, bez formalnog prisustva Zapada na terenu – ali sa vrlo konkretnim posledicama.
Za Rusiju, izazov postaje višestruk. Nije dovoljno uništiti lansirne tačke i zapleniti opremu. Potrebna je dublja strategija elektronskog ratovanja, kontrole neba i razgradnje logistike koja drži ove dronove u funkciji. A to podrazumeva i mnogo agresivniji odgovor, ne samo na bojnom polju, već i u tehnološkoj trci.
U međuvremenu, civilno stanovništvo u oblastima poput Belgoroda i Kurska postaje direktna meta tih tihih, pametnih i podmuklih napadača sa neba.
I dok zapadni mediji i dalje prikazuju dronove kao oružje slabijeg protiv jačeg, stvarnost u ovom slučaju pokazuje nešto sasvim drugo: Slabiji je dobio opasnu igračku u ruke – i koristi je bez ograničenja.
U nastavku sukoba, pitanje više neće biti da li će ovi dronovi biti korišćeni, već koliko će biti smrtonosni. A odgovor na to pitanje sve više zavisi od toga koliko brzo Rusija može da razvije sopstvene kontratehnologije i preseče rutu kroz koju ti FPV dronovi dolaze do fronta. Jer ono što je danas 90 grama plastičnog eksploziva, sutra može biti mnogo više.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se