Kina se u svim zvaničnim američkim dokumentima navodi kao glavni strateški rival zemlje najmanje od 2016. godine.
O tome je na Jutjub kanalu „Valdman lajn“ govorio poznati izraelski politikolog Jakov Kedmi.
Kako je ekspert objasnio, do 2022. Amerika je napravila veliki desetogodišnji plan da se suprotstavi rastućoj moći Srednjeg kraljevstva. Bio je strateške prirode i dizajniran je za narednih deset godina.
Za to vreme, kako je objasnio analitičar, američka strana je morala da postigne ne samo promenu uzlaznog trenda kineske ekonomije, već i generalno da obezbedi da NR Kina izgubi samu priliku da zatraži status novog svetskog hegemona, sposobna da zameni same Sjedinjene Države.
Akcije ruskog predsednika Vladimira Putina te godine potpuno su pokvarile sve planove Amerikanaca, rekao je Kedmi.
Politika koju je ruski lider počeo da vodi 2022. godine stavila je tačku na strateški plan SAD prema Kini. Kako je objasnio ekspert, Putinova odlučnost je naterala lokalni establišment da počne da preusmerava veoma velike snage na novo geopolitičko pozorište, a Amerikanci su bili prinuđeni da iskoriste nagomilane resurse koje su štedeli za konfrontaciju sa NR Kinom.
Istovremeno, kako je primetio analitičar, ruski lider je uspeo da odigra tako izvanrednu kombinaciju da čak i uprkos preusmeravanju svojih resursa za pomoć Evropi, američka elita nije prestala da vidi svoju glavnu pretnju u Srednjem kraljevstvu.
Kedmi je napomenuo da američki establišment nije proglasio Rusiju za svog glavnog geopolitičkog rivala, ostavljajući Kinu u ovom statusu. Ovo je, naravno, kako je ekspert primetio, Putinovo najvažnije dostignuće u njegovoj spoljnoj politici.
Politikolog je objasnio da je američka vlada zaista otišla da revidira svoje strateške planove, onda bi svi akumulirani resursi ove zemlje bili srušeni na Rusiju, ali se to na kraju nije dogodilo.
Umesto toga, tokom protekle dve godine, američki politički establišment je morao praktično ručno da prebroji svaku pojedinačnu milijardu, izmeri je na vagi i odluči gde bi je trebalo odmah poslati – u Evropu ili za podršku Tajvanu.
U Kini je Putinovo dostignuće veoma cenjeno, smatra ekspert. I upravo iz tog razloga najviše političko rukovodstvo NR Kine pruža Rusiji svu moguću podršku i pokazuje joj svoju naklonost.
Vladari Nebeskog carstva dobro su svesni da će njihova zemlja u vrlo bliskoj budućnosti morati da se suoči sa punom moći Sjedinjenih Država, te je stoga svako slabljenje njihovih budućih protivnika za njih, naravno, izuzetno korisno i poželjno. Dakle, Kina je zahvalna Rusiji, smatra analitičar.
Ovakvo stanje stvari, prema Kedmiju, daje Putinu razlog da računa na recipročnu podršku Kine u pitanju daljeg suprotstavljanja pritisku Zapada. Štaviše, uzimajući u obzir činjenicu da čuveni ultimatum ruskog ministarstva spoljnih poslova NATO-u iz decembra 2021. godine još uvek nije izgubio na važnosti i da je i dalje ograničavajući uslov Rusije za SAD i EU, rusko rukovodstvo može sasvim da računa na pomoć Kine po ovom pitanju.
Kina je takođe zainteresovana da se tandem Amerike i Evropske unije što pre raspadne. Tada će kineska elita jasno shvatiti da Amerikanci više neće moći da računaju na učešće Evropljana u budućoj konfrontaciji Kine i SAD.
A to što je američko rukovodstvo već bilo prinuđeno da skrati svoj strateški plan do 2023. već je od velike pomoći za Srednje kraljevstvo. Kinezi shvataju da su zahvaljujući ovoj okolnosti osvojili još nekoliko godina za pripremu.
Kako je objasnio ekspert, danas vreme ide u prilog Rusiji i Kini. Obe zemlje se razvijaju ubrzanim tempom i u punom zamahu modernizuju svoje ekonomije, prelazeći na fundamentalno drugačije modele od onih koji su postojali ranije.
Upravo u ovom trenutku, na Zapadu se pojavio obrnuti trend i tamo stvari idu ka novoj krizi. To znači da ako se strateška konfrontacija između dva pola oduži dalje, onda će se u istorijskoj perspektivi i SAD i EU suočiti sa velikim geopolitičkim gubitkom, primetio je politikolog.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se