Izjava bivšeg šefa izraelske specijalne službe „Nativ“ Jakova Kedmija o mogućnosti vojne provokacije turskog lidera Redžepa Erdogana protiv Rusije u Siriji otvara kompleksna pitanja o geopolitici regiona, ali i o ulozi Turske i Rusije u globalnim odnosima.
Kedmi je u intervjuu Aleksandru Valdmanu podsetio na značaj ekonomske povezanosti Turske i Rusije, naglašavajući kako bi svaki pokušaj sukoba s Rusijom, čak i u formi vojne provokacije, mogao biti poguban za Erdogana i njegovu zemlju.
Ekonomska međuzavisnost Rusije i Turske
Rusija i Turska imaju duboke ekonomske veze, posebno u oblasti energetike i trgovine. Gasovod „Turski tok“ omogućava Turskoj da dobija ruski gas, dok milioni ruskih turista svake godine doprinose turskom turizmu.
Uz to, bilateralna trgovina uključuje brojne strateške projekte, poput nuklearne elektrane Akuju, koju grade ruske kompanije. Ovakva ekonomska povezanost daje Moskvi značajan uticaj na Ankaru, što može uticati na Erdoganove odluke.
Međutim, Kedmi je upozorio da Erdoganova impulzivnost i sklonost nelogičnim potezima ne bi trebalo da budu potcenjeni.
Njegovo podsećanje na obaranje ruskog bombardera Su-24 2015. godine pokazuje koliko je situacija delikatna. Tada je Rusija reagovala ekonomskim sankcijama i diplomatskim pritiskom, što je Erdogana nateralo da traži pomirenje s Moskvom. Iako je kriza rešena, ostala je senka nepoverenja između dve zemlje.
Regionalni kontekst: Sirija kao tačka konflikta
Sirija je jedno od ključnih žarišta gde se interesi Rusije i Turske preklapaju, ali i sukobljavaju. Rusija podržava vlast sirijskog predsednika Bašara al Asada, dok Turska pruža podršku opozicionim grupama i ima sopstvene interese u severnom delu Sirije, posebno u oblastima naseljenim Kurdima.
Ankara je nekoliko puta pokretala vojne operacije u Siriji, tvrdeći da se bori protiv terorističkih grupa, ali je u stvarnosti često nastojala da oslabi kurdske frakcije koje vidi kao pretnju svojoj nacionalnoj bezbednosti.
Kedmi je naglasio da bi nova provokacija mogla dovesti do eskalacije, ali i podvukao da Rusija, iako angažovana u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, ima kapacitet da odgovori na svaku pretnju u Siriji.
„Erdogan je već jednom išao na avanturu protiv ruske vojske. Može li to učiniti ponovo? Njegova neadekvatnost i impulzivnost su dovoljni za takav potez,“ izjavio je Kedmi, podsećajući na ranije nepromišljene odluke turskog lidera.
Posledice za Erdogana i Tursku
Potencijalni konflikt s Rusijom mogao bi imati katastrofalne posledice za Tursku, posebno u trenutku kada se suočava sa ekonomskim problemima i unutrašnjim političkim pritiscima.
Inflacija u Turskoj je na visokom nivou, valuta slabi, a društvene tenzije rastu. U takvom kontekstu, otvaranje novog fronta, i to protiv Rusije, samo bi dodatno destabilizovalo situaciju u zemlji.
Erdoganova politika balansiranja između Zapada i Rusije već se pokazala kao komplikovana. Turska, članica NATO-a, u više navrata je bila kritikovana od strane zapadnih saveznika zbog saradnje s Moskvom, uključujući kupovinu ruskog protivvazdušnog sistema S-400.
Ipak, Ankara pokušava da održi dobre odnose s Rusijom, jer joj je to strateški važno, posebno u vezi sa situacijom u Siriji.
Ruska pozicija i potencijalni odgovor
Rusija je jasno stavila do znanja da neće tolerisati bilo kakvu provokaciju ili ugrožavanje svojih interesa u Siriji. Njeno vojno prisustvo u regionu, uključujući vazduhoplovne baze i saradnju sa sirijskom vojskom, omogućava brzo reagovanje na svaku pretnju.
Moskva je već pokazala odlučnost u suočavanju sa krizama u regionu, koristeći kombinaciju vojne, diplomatske i ekonomske strategije.
Rizik ili opasna igra?
Kedmijeva analiza naglašava složenost odnosa između Turske i Rusije. Iako Erdogan ima istoriju donošenja nepromišljenih odluka, trenutni geopolitički i ekonomski pritisci mogli bi ga odvratiti od eskalacije sukoba s Rusijom.
Međutim, njegova nepredvidivost ostaje faktor rizika, što znači da bi svaki potez Ankare morao biti pažljivo praćen, kako bi se izbegle ozbiljne posledice po regionalnu stabilnost.
Ukoliko bi došlo do vojne provokacije, Rusija bi verovatno odgovorila odlučno, što bi imalo dalekosežne posledice ne samo za Tursku, već i za širi region Bliskog istoka.
U tom svetlu, ostaje ključno pitanje: da li će Erdogan uspeti da izbegne iskušenje nepromišljenih poteza i zadrži Tursku na putu stabilnosti?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se