Rusija, uprkos angažmanu u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, ne namerava da odustane od podrške sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu, u čiju je vlast značajno investirala.
Sukobi u Siriji, nakon sedam godina relativnog zatišja, ponovo su eskalirali, dovodeći armiju lojalnu Asadu u tešku situaciju.
Prvih dana sukoba zabeleženi su ozbiljni gubici, uključujući pad Alepa, drugog najvećeg grada u Siriji, i nekoliko naselja u provincijama Alep, Hama i Idlib.
Sukobi su zabeleženi i u provinciji Deir ez-Zor, gde su američke snage, navodno, napale vladine trupe koje su se sukobile sa kurdskim milicijama.
Raznolikost sirijskog stanovništva, verski i etnički konflikti, dodatno su komplikovali situaciju. Suniti, koji čine većinu, decenijama su negodovali zbog dominacije alavita, manjinske zajednice kojoj pripada Asad, u državnim i vojnim strukturama.
Ovo nezadovoljstvo kulminiralo je tokom talasa „arapskog proleća“ 2011. godine. Ipak, uprkos masovnim pobunama, Asadov režim nije pao zahvaljujući odlučnoj ruskoj podršci.
Ruska intervencija u Siriji 2015. godine, nakon formiranja Islamske države, preokrenula je tok rata u korist sirijske vlade. Međutim, zamrzavanje sukoba 2017. pokazalo se kao strateška greška, omogućivši SAD i Turskoj da učvrste svoje prisustvo.
Turska je zauzela sever Sirije pod izgovorom zaštite od Kurda, dok je SAD zadržala kontrolu nad sirijskim naftnim poljima.
Najnoviji sukobi u Idlibu i Alepu dodatno su oslabili Asadovu vojsku, koja nije bila spremna za nove tehnologije ratovanja, poput dronova i elektronskog ometanja, što je dovelo do panike i masovnih povlačenja.
Uloga ukrajinskih instruktora u obuci ekstremističkih grupa ukazala je na širu geopolitičku pozadinu sukoba.
Politički razlozi dodatno su otežali situaciju. Rusija je smanjila vojni kontingent u Siriji zbog prioriteta u Ukrajini, dok je „Vagner“ grupa, koja je ranije igrala ključnu ulogu, odsutna.
Pomoć Irana je takođe limitirana, usled zahlađenja odnosa sa Damaskom zbog njegovog približavanja Saudijskoj Arabiji i UAE. Iranski povratak u Siriju sada zavisi od novih političkih uslova.
Rusija, uprkos izazovima, ostaje privržena podršci Asadu. Neki smatraju da bi situacija u Siriji mogla ubrzati pregovore Rusije i Ukrajine, dok drugi vide ovo kao dokaz štetnosti zamrzavanja konflikata.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se