Naslovnica SPEKTAR Kada se radi o elektronskom ratovanju, Rusija je broj 1 u svetu...

Kada se radi o elektronskom ratovanju, Rusija je broj 1 u svetu (VIDEO)

rusija

Rusija je u svoje operacije i strategije integrisala elektronsko ratovanje i ofanzivne i defanzivne sposobnosti elektromatnetnog spektra, na način na koji nije viđen kod NATO snaga u Evropi, rekao je u ponedeljak vodeći stručnjak za oružane snage Kremlja.

Rodžer MekDermot, viši naučni saradnik na ratnim studijama na Kraljevskom koledžu u Londonu, reko je da “Rusi uče radeći“ i da koriste lekcije naučene u Siriji i Ukrajini. Citirajući svoj nedavni odgovor na napad dronovima na rusku vazduhoplonu bazu i pomorski objekat u Siriji, on je rekao da su “svi oni oboreni“ konvencionalnom vazdušnom odbranom ili ometeni pomoću alata za elektronsko ratovanje.

[adsenseyu1]

U Ukrajini, male jedinice za elektronsko ratovanje su ranije prešle granice kako bi ometale komunikacije vlade Kijeva ili poboljšale kontrolu vatre separatističke artiljerije, pre nego što su se ubrzo nakon toga povukle na svoju teritoriju, rekao je MekDermot dok je govorio u Centru za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu.

Za Kremlj, postoji narativ EMS-a (elektromagnetnog spektra) u vojnim operacijama u jugoistočnoj Ukrajini, koji stiču operativno iskustvo.

U svom nedavnom izveštaju o elektronskom ratovanju, MekDermot je istakao da je Moskva već započela integraciju svojih mogućnosti elektronskog ratovanja sa konvencionalnim vojnim hardverom i softverom kada je zaplenila Krim i Ukrajinu 2014. godine.

Jedinice za elektronsko ratovanje sa 150 do 180 ne regrutovanih vojnika su već smeštene u svaku motorizovanu brigadu, i oni su angažovani za planiranje i izvršenje misija. Pored toga, svaki od pet vojnih okruga u zemlji je imao element elektronskog ratovanja koji je dodeljen njihovom štabu, kao i svaka od oružanih snaga.

[adsenseyu4]

MekDermot je rekao da SAD i NATO nemaju svoje oružane snage organizovane na taj način.

Ideja je, kako je rekao, da se integrišu C4ISR (komanda, kontrola, komunikacije, kompjuteri i obavešajni podaci, nazdor i izviđanje), A2/AD (anti-access/area denial), sajber i elektronsko ratovanje za ofanzivni i defanzivni vojni efekat. Ruska vojska je u ovoj reformi strateškog razmišljanja od 2008. godine.

“Ono što je predsednik Vladimir Putin učino jeste da da je ruskim oružanim snagama dao stabilnost u finansiranju, a to je činio konstantno u poslednjih nekoliko godina. To je omogućilo oružanim sngama da obećavajuće projekte izvuku i istraživanja i razvoja i pokrenu ove sisteme. On je posebno pomenuo stelitski projekat anti-komunikacije koji uključuje sistem udara kao jedan od izdanaka konstantnog finansiranja iz Kremlja.“

[adsenseyu1]

Majkl Kofman, viši istraživač na CNA, koji je takođe govorio na CSIS događaju, rekao je da Rusi “takođe ulažu u kapacitet i to kako ga mogu raširiti na snage“ kada je u pitanju elektronsko ratovanje, kao i iskorištavanja novih sposobnosti kod snaga u razvoju, razmišljanju i u budućoj strategiji ratovanja.

MekDermot je rekao da su Rusi „visoki 3 metra“ u ovoj areni. On je koristio trku za razaračaem USS Donald Cook (DDG-75) od strane Suhoja-24 u Crnom moru 2014. godine kao primer preuveličavanja ruske moći. U prvim iskazima je rečeno da ne samo da se avion opasno približio plovilu, već je putem novog sistema za elektronsko ratovanje „Su-24“ oborio radare razarača i ostavio njegov sistem „Aegis“ neoperativnim.

Dve godine kasnije, kada su činjenice postale mnogo jasnije, ruska kompanija koja gradi sistem elektronskog ratovanja je rekla da on nikada nije bio montiran na „Su-24“.

[adsenseyu4]

U istom svetlu, MekDermot je rekao da velike vojne ruske vežbe, serije Zapad, ne treba posmatrati kao obuku za invaziju na baltičke nacije ili Poljsku, nego bi ih trebalo posmatrati kao ono što bi ruska vojska učinila u slučaju da se NATO umeša u Belorusiju.

“Kada pogledaju, oni vide nepredvidivog aktera u NATO-u sa ovakvim apetitom da intervenišu izvan svoje oblasti“, rekao je MekDermot. Vežbe Zapad su obuka da odgovore na taj izazov sa Zapada preko elektromagnetnog spektra.

Pitanje za ruske vojne planere, rekao je Kofman, postaje: “Kako vi postižete superiornost u ovakvim situacijama?“ Odgovor: Rusi rade na asimetričnim odgovorima na očekivane izazove, dodao je MekDermot.

Kasnije je MekDermot napomenuo da NATO ne sprovodi nikakvu obuku na tom nivou, niti rutinski uključuje elektronsko ratovanje u svojim vežbama.

“Na svojoj periferiji, Rusija ima eskalacionu dominaciju“, rekao je on.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]