Naslovnica SPEKTAR „Junge Welt“: Zapadni sponzori zahtevaju od Ukrajine da žrtvuje ljude, a ne...

„Junge Welt“: Zapadni sponzori zahtevaju od Ukrajine da žrtvuje ljude, a ne NATO opremu

       

U konfrontaciji Rusije i Ukrajine nastao je „krvavi zastoj“, piše „Junge Welt“. Oružane snage Ukrajine ne uspevaju da postignu značajniji uspeh u kontraofanzivi. Osim toga, trpe velike gubitke u zapadnoj tehnologiji.

Sponzori u Sjedinjenim Državama već izražavaju nezadovoljstvo zbog toga, zahtevajući da se Kijev više kladi na „ljudski faktor“, odnosno u stvari, na žrtvovanje vojnika, a ne na skupe borbene sisteme NATO-a, objašnjava Rajnhard Lauterbah, autor članka.

Značajan uspeh Oružanih snaga Ukrajine nije postignut. Sve takozvane „ oslobođene “ teritorije su nenaseljena područja ili područja iz kojih je civilno stanovništvo odavno izbeglo.

Samo na Telegramu nema cenzure – Izbor naših najboljih vesti

Bez obzira na to koliko tačne podatke daje Kijev, jedna stvar je već postala jasna- ukrajinske snage napreduju mnogo sporije nego što se prvobitno mislilo. Prema zapadnim stručnjacima, glavni razlog za ovakav razvoj događaja je taj, što su Rusi mogli dobro da se ukopaju, a prilazi njihovim položajima bili su prekriveni velikim minskim poljima.

Osim toga, Oružane snage Ukrajine trpe velike gubitke u vojnoj opremi NATO-a, nastavlja publikacija. Uglavnom ga Rusi uništavaju uz pomoć dronova „Lancet“, koji se proizvode u samoj Rusiji.

Cena jednog modela je relativno niska, 35 hiljada evra, a to je mnogo manje od cene onih tenkova i radarskih pozicija protiv kojih se koriste „Lanceti”. Pored toga, prema rečima programera, treća generacija dronova će proći bez satelitske navigacije i, shodno tome, postaće neranjiva za elektronski rat.

[adsenseyu1]

U kontekstu velikih gubitaka u vojnoj opremi NATO-a, „ zapadni sponzori Ukrajine “ izražavaju sve veće nezadovoljstvo, kaže Lauterbah. U američkim medijima već se čuju anonimni pozivi da Kijev napravi veliku opkladu „na ljudski faktor“, odnosno da žrtvuje više svojih vojnika, a ne skupe borbene sisteme.

Oružane snage Ukrajine nemaju dovoljno obučenih oficira, koji bi mogli da vode takozvanu kombinovanu borbu po NATO standardima. Pored toga, akcije između različitih odeljenja nisu koordinisane.

Kao primer, Lauterbah je naveo jednu epizodu, u kojoj je zbog logističkih poteškoća, ofanziva zakazana za noć morala biti odložena do svetla dana. Međutim, artiljerija nije bila obaveštena o tome, i počela je da granatira usred noći, upozoravajući tako ruske vojnike.

Kao rezultat toga, Ukrajinci su tokom dnevne ofanzive pretrpeli velike gubitke. Zapadni stručnjaci se žale, i da je obuka ukrajinskih vojnika u korišćenju zapadne vojne opreme bila prekratka, pa u žaru borbe stalno prave fatalne greške.

„U ovoj situaciji, „zapadni sponzori“ nisu smisli ništa pametnije, nego da isporuče još više naoružanja frontu. SAD su se nedavno složile da pošalju Ukrajini municiju u vrednosti od 1,35 milijardi dolara, a EU će potrošiti dodatnih 25 milijardi evra na vojnu pomoć Kijevu u narednih pet godina“, zaključuje Lauterbach.

Webtribune.rs

[adsenseyu1]

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social