Američke vojne snage su uglavnom zaboravile svu obuku koju su stekle za elektronsko ratovanje i zato uopšte nisu spremne da se suprotstave svojim ruskim i kineskim neprijateljima u slučaju izbijanja sukoba, navodi se u izveštaju, usled sve većih spekulacija da Moskva i Peking prestižu Vašington u pogledu vojne spretnosti.
Očigledno da ne samo što američke trupe ne shvataju ozbiljno svoje lekcije, već ih niko ni ne tera da ih ponovo nauče, upozorio je veb sajt Breaking Defense pozivajući se na vojne i civilne stručnjake.
Izveštaj tvrdi da su čak i glavne vežbe elektronskog ratovanja za američku vojsku nerealno jednostavne, pa čak i kada je specijalistima dozvoljeno da u praksi poremete radio veze, dobijaju instrukcije da zaustave ono što rade kako bi obuka mogla da se nastavi kao i obično .
[adsenseyu1]
U izveštaju se takođe dodaje da vojnici drže mobilne telefone tokom vežbi, što neprijatelju lako daje tačnu lokaciju.
Jedinice stalno zaboravljaju osnovne stvari kao što su rezervni planovi u slučaju da njihova primarna komunikacija bude oemogućena u slučaju sukoba sa neprijateljem poput Rusije ili Kine, koji bi takve neuspehe nemilosrdno iskoristio.
Scenariji koji se koriste u obuci nisu ništa u poređenju sa stvarnim pretnjama sa kojima bi se suočila američka vojska od sofisticiranih protivnika poput Kine i Rusije.
Na nedavnoj konferenciji Metju Pul, američki marinac koji radi u američkoj strateškoj komandi, rekao je publici da je američka vojna obuka obično „smeće“.
STUDIJA: Američka vojna spremnost „marginalna“ protiv Rusije, Kine
U međuvremenu, studija koju je objavila konzervativna Fondacija Heritage upozorila je da se američke snage suočavaju sa velikim izazovima spremnosti, ponavljajući prethodna upozorenja da se ne može voditi više od jednog rata sa protivnicima kao što su Rusija ili Kina.
[adsenseyu4]
„Indeks vojne snage SAD-a za 2020.“ fondacije sugeriše da svaka od američkih oružanih službi održava samo „marginalne“ nivoe spremnosti u vreme kada Rusija i Kina vode glavne programe modernizacije.
Prema izveštaju, američkoj vojsci treba 50 borbenih brigadnih timova, a trenutno ih ima samo 35, a od toga se samo 28 smatra „spremnim za borbu“.
Američka mornarica takođe ne uspeva da dostigne standarde, jer ima samo 290 ratnih brodova, što je znatno ispod 400 preporučenih od strane Heritage analitičara.
Izveštaj je napomenuo da su američke vazduhoplovne snage imale iste „marginalne“ nivoe spremnosti zbog „nestašice pilota i vremena leta što je „ degradiralo sposobnost vazduhoplovstva da generiše vazdušnu snagu koja bi bila potrebna za ispunjavanje ratnih uslova “.
Mornarički korpus je prema izveštaju takođe ocenjen kao „marginalan“, jer ima samo 67 procenata od preporučenih 36 borbenih bataljona.
Senatorka Joni Ernst koja radi u Odboru Senata za oružane službe, rekla je na brifingu Heritage fondacije u sredu da je studija noću drži budnom.
„Rusija je, posle raspada Sovjetskog Saveza, pretvorila armiju regruta u veoma modernu i profesionalnu borbenu silu“, rekla je ona.
„Kina je ubrzo investirala u protivgradne balističke rakete, hipersoniku i veštačku inteligenciju, istovremeno značajno povećavajući veličinu i sposobnost svojih mornaričkih snaga“.
Webtribune.rs
[adsenseyu1]