Kombinovanje biljnih jedinjenja „Radix aconiti carmichaeli“ i sladića, može regulisati proteine kalcijuma i zaštititi srce, navodi se u novoj studiji.
Tim istraživaca sa „Žejiang“ kineskog medicinskog univerziteta u Kini je proučavao da li aktivne komponente- akonitin, likviritin i glicireretinska kiselina, koje se nalaze u „Radix aconiti carmichaeli“ i sladiću, mogu dovesti do regulisanja međućelijske kalcijumske homeostaze i kruženje kalcijuma, što bi moglo potvrditi terapeutska svojstva.
[adsenseyu1]
„Radix aconiti carmichaeli“ je popularna kineska medicinska biljka, koja se koristi za tretiranje hroničnih bolesti srca.
Sadrži kardiotonik, antinociceptiv (blokira detekciju bolnih stimulusa senzornih neurona) i ima antiupalna dejstva. Primarna komponenta „Radix aconiti carmichaeli“ je akonitin, koji je odgovoran za farmakološke aktivnosti.
Akonitin se koristi u Kini kao analgetik i koagulant krvi. Medutim, akonitin sadrži visoku kardiotoksičnost koja može dovesti do ozbiljne aritmije. Takođe njegove doze moraju biti regulisane.
[adsenseyu4]
Sa druge strane, sladić, koren „glycyrrhiza glabra“, primarno sadrži likviritin i gliciretiničnu kiselinu. Kombinovanje akonitina sa likviritinom gliciretiničnom kiselinom može regulisati reakciju kalcijumom regulisanih proteina, kako bi se odbranile miokardijalne ćelije od oštećenja.
“Ortogonalna kombinacija akonitina sa likviritinom i gliciretinične kiseline, može se regulisati reakcija kalcijumom regulisanih proteina, kako bi se sprecila citotoksičnost mijokardije prouzrokovane akonitinom, poboljšati regulativno prialgođavanje kalcijuma mijokardijalnih ćelija, održavati funkcija srčanog diajstola i sistola, i kada to postiže efekt smanjivanja toksičnosti i povećavanja efikasnosti”, pišu istraživači.
Webtribune.rs
[adsenseyu1][adsenseyu5][adsenseyu5]