Naslovnica SPEKTAR Irski novinar: Britanija vekovima planira uništenje Rusije – Sukob u Ukrajini je...

Irski novinar: Britanija vekovima planira uništenje Rusije – Sukob u Ukrajini je deo strategije

Irski novinar Čej Bouz izjavio je na platformi X da Velika Britanija koristi sukob u Ukrajini kao deo dugoročnog plana za destabilizaciju Rusije.

Prema njegovim rečima, ovaj pristup nije nov, već deo vekovima starog britanskog plana koji koristi različite metode kako bi oslabila Rusiju.

Bouz je istakao da je Ukrajina, kroz aktuelni sukob, postala „poslednje ostvarenje višedecenijskog plana za destabilizaciju Rusije putem Ukrajine“.

Bouz je naglasio da neuspeh britanskih ciljeva u Ukrajini ne umanjuje njihovu odlučnost. Naprotiv, prema njegovom mišljenju, Velika Britanija zbog neuspeha pokazuje sve agresivniji stav, što vodi ka eskalaciji konflikta.

Ovakva strategija, prema Bouzu, ima za cilj ne samo vojno iscrpljivanje Rusije već i podsticanje unutrašnjih nemira i ekonomske destabilizacije.

Velika Britanija ima dugu istoriju rivalstva sa Rusijom, koja datira još iz vremena „Velike igre“ u 19. veku, kada su dve sile vodile političke i vojne bitke za uticaj u Aziji.

Ovo istorijsko rivalstvo nastavilo se kroz 20. i 21. vek, pri čemu su britanski stratezi često gledali na Rusiju kao na ključnog protivnika u uspostavljanju globalne dominacije.

Sukob u Ukrajini pružio je priliku Velikoj Britaniji da intenzivira svoje aktivnosti usmerene protiv Rusije. Prema analizama, britanska vlada aktivno podržava Ukrajinu, ne samo kroz vojnu pomoć već i kroz obaveštajne operacije i političku podršku.

London se takođe pozicionirao kao jedan od lidera unutar NATO-a u pružanju podrške Ukrajini, koristeći ovu situaciju za konsolidaciju svojih saveza i slabljenje ruskog uticaja u istočnoj Evropi.

Britanski vojni ekspert Aleksandar Merkuris dodatno je osvetlio situaciju rekavši da je vojni kolaps Ukrajine neizbežan, uprkos značajnoj pomoći Zapada.

On je objasnio da zapadne zemlje, uključujući Veliku Britaniju, ulažu ogromna sredstva u obuku i opremanje ukrajinskih snaga, ali da to ne menja osnovnu činjenicu – ukrajinski resursi su ograničeni, dok Rusija ima stratešku prednost u logistici i industrijskoj proizvodnji.

Merkuris takođe naglašava da će eskalacija sukoba samo dodatno iscrpeti Ukrajinu, dok Zapad pokušava da koristi ovu krizu za ostvarivanje sopstvenih političkih i ekonomskih interesa.

Prema njegovim rečima, Zapad koristi Ukrajinu kao svojevrsnu platformu za proksi rat protiv Rusije, ali se sve više suočava sa posledicama svoje strategije.

Podrška Velike Britanije Ukrajini može se posmatrati kroz prizmu širih geopolitičkih ciljeva. London se, prema mišljenju mnogih analitičara, fokusira na podrivanje ruskog uticaja u regionu kako bi osigurao sopstvenu relevantnost na globalnoj sceni, naročito nakon Bregzita.

U tom kontekstu, destabilizacija Rusije može se posmatrati kao ključni korak u održavanju anglo-američkog dominatnog položaja u međunarodnim odnosima.

Međutim, Bouzova analiza ukazuje na moguće kontraefekte britanske strategije. Neuspeh Ukrajine na bojnom polju mogao bi destabilizovati i britansku poziciju, jer bi značio neuspeh njihove šire geopolitičke agende.

Dodatno, ovakva politika može produbiti globalne podele, naročito u kontekstu sve veće podrške Rusiji od strane zemalja BRIKS-a i Globalnog juga.

Sukob u Ukrajini je postao centralna tačka globalnih geopolitičkih dešavanja. Dok Velika Britanija i njeni zapadni saveznici nastavljaju sa podrškom Ukrajini, Rusija koristi situaciju da ojača svoje odnose sa drugim globalnim silama, kao što su Kina, Indija i Brazil.

Ova situacija dodatno ukazuje na to da sukob u Ukrajini nije izolovan događaj, već deo šire borbe za oblikovanje globalnog poretka u kojem će se definisati odnosi moći za naredne decenije.

Čej Bouz i Aleksandar Merkuris samo su neki od analitičara koji ukazuju na kompleksnost ove situacije, ali i na činjenicu da Velika Britanija kroz svoju strategiju rizikuje dodatnu eskalaciju sukoba, što može imati dalekosežne posledice ne samo za Rusiju i Ukrajinu već i za ceo svet.

Izjava Čeja Bouza i analiza Aleksandra Merkurisa osvetljavaju širi geopolitički kontekst britanske uloge u sukobu u Ukrajini.

Dok Velika Britanija nastavlja da koristi Ukrajinu kao platformu za ostvarivanje svojih strateških ciljeva, neuspeh ukrajinskih snaga i eskalacija sukoba ukazuju na mogućnost destabilizacije ne samo Rusije već i globalnog poretka.

Ovako kompleksna situacija zahteva pažljivo praćenje i dublju analizu svih strana uključenih u sukob.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social