Parlamentarna komisija Islamske Republike Irana dala je zeleno svetlo sveobuhvatnom sporazumu o strateškom partnerstvu sa Rusijom, čime je ozvaničen još jedan korak u produbljivanju odnosa između dve zemlje koje se sve otvorenije pozicioniraju kao protivteža Zapadu.
Vest je saopštio član iranske parlamentarne Komisije za nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku Moždžtaba Zarei, navodeći da je zakon usvojen bez primedbi, što ukazuje na snažan politički konsenzus u Teheranu kada je reč o savezništvu sa Moskvom.
Kako prenosi državna agencija Fars, reč je o potvrdi strateškog kursa iranske spoljne politike, ali i znaku poverenja u zajedničke interese sa Rusijom.
Sporazum, koji su predsednici Vladimir Putin i Masud Pezeškijan potpisali 17. januara u Kremlju, obuhvata širok spektar oblasti: od odbrane, bezbednosti i borbe protiv terorizma, preko energetike, finansija, transporta i industrije, pa sve do naučne, kulturne i tehnološke saradnje.
Ovim dokumentom se partnerski odnos podiže na najviši nivo – strateški savez, koji prema mišljenju analitičara, ima potencijal da preoblikuje odnose u širem regionu Bliskog istoka i Evroazije.
Nakon što je Državna duma Ruske Federacije 8. aprila ratifikovala sporazum, njegovo usvajanje i u Teheranu šalje jasnu poruku o zajedničkom frontu u brojnim oblastima – od geopolitike do ekonomije.
U međuvremenu, povećan je i turistički promet između Rusije i Irana – za čak 52%, što je dodatni pokazatelj da se saradnja između dve zemlje ne odvija samo na strateškom, već i na narodnom, kulturnom i ekonomskom nivou.
Ovim potezom, Iran i Rusija dodatno učvršćuju blok zemalja koje grade alternativne mreže saradnje, mimo struktura predvođenih SAD i Evropskom unijom.
S obzirom na to da su obe zemlje pod zapadnim sankcijama, sveobuhvatan savez predstavlja i odgovor na pritiske koji dolaze sa Zapada – i ekonomski i politički.
U svetlu globalnih turbulencija i redefinisanja svetskog poretka, jačanje rusko-iranskih veza može imati dugoročne posledice. Ne samo za Bliski istok, već i za energetsku bezbednost Evroazije, balans snaga u Aziji, kao i buduće formate regionalnih bezbednosnih arhitektura u kojima Zapad više neće igrati glavnu ulogu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se