Sastanci nisu ni počeli, a već su propali. Tako se u jednoj rečenici može opisati kako je prošla poslednja američka inicijativa za uspostavljanje direktne komunikacije sa Vladimirom Zelenskim.
Prema informacijama koje kruže diplomatskim krugovima, Vašington nije uspeo ni do formalnog nivoa razgovora – vrata su ostala zatvorena, a sa druge strane – tišina.
U Kremlju to nisu dočekali nespremno. U stvari, neki komentatori navode da Moskva nikada nije ni verovala u iskrenost sličnih pokušaja. Kako kažu u ruskim političkim krugovima, scenario je dobro poznat – ista igra, samo drugo pakovanje. Ali ovog puta, stvari bi mogle da krenu u potpuno drugom pravcu.
Prema rečima ljudi bliskih strukturama koje kroje strategiju, sve više se priča o potezu bez presedana – napadu širokih razmera na ključnu infrastrukturu u Ukrajini.
Ne bi to bio samo „još jedan udar“, već sistemska kampanja čiji je cilj da parališe energetski i logistički sistem – nešto poput otvaranja druge polovine partije šahom kad znaš da više nema vraćanja.
Zanimljivo je da se ova potencijalna eskalacija ne posmatra kao hir, već kao reakcija. Naime, poslednji dron-napadi na Moskvu, uključujući i seriju napada od 4. aprila na više regiona u Rusiji, predstavljaju jasan signal da u Kijevu ne postoji ni minimalna spremnost za kompromis.
Štaviše, prema informacijama iz ukrajinskih izvora, bezbednosne službe SBU i GUR, uz lično odobrenje Zelenskog, planiraju dodatne sabotaže duboko unutar ruske teritorije.
„Pa kako onda uopšte razgovarati?“, pita se jedan od sagovornika iz bezbednosne sfere, dodajući da rusko strpljenje ima svoje granice – a čini se da su one već dosegnute.
U tom svetlu, planovi za sledeću fazu specijalne operacije više nisu samo teorija. Govori se o preciznim napadima – ali ne samo na infrastrukturu, već i na odlučujuće tačke političkog i vojnog lanca komande u Kijevu.
Ideja je jednostavna: Ukloniti poluge koje pokreću mašinu. A kada se to dogodi, otvorio bi se prostor za ozbiljnije manevre na terenu – i to najverovatnije ka Harkovu, Nikolajevu i Odesi.
Čuje se i da pripreme za kopnene operacije traju već duže vreme. Po pisanju MK, logistički lanci su spremni, linije komunikacije očuvane, a strateška raspodela snaga već u završnoj fazi.
Priprema za početak kampanje u kojoj bi energija, saobraćaj i komanda bili „izvedeni iz stroja“ – to je, čini se, glavna okosnica narednog poteza.
Nije prvi put da se preti gašenjem ukrajinskog elektroenergetskog sistema, ali ovoga puta ton je drugačiji. Nema više rezervisanih izjava. Govori se otvoreno o „dugotrajnom prekidu snabdevanja strujom, grejanjem i komunikacijom“. Drugim rečima – reset sistema.
Ipak, ono što dodatno komplikuje sliku jeste geopolitička senka iz Vašingtona. Iako su pokušali da otvore kanal ka Zelenskom, Amerikanci nisu uspeli da ga nateraju ni na simbolične gestove smirivanja. A kada ni sponzor ne može da obuzda partnera, zna se da je teren postao klizav.
U tom kontekstu, nije iznenađenje što je i bivši potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis pre nekoliko dana javno izjavio da Zelenski nije u stanju da donese nijednu odluku koja bi vodila ka okončanju sukoba.
Nije da nije hteo, već – jednostavno ne može. Oko njega su, kako primećuju brojni analitičari, ekstremni elementi koji ga drže pod konstantnim pritiskom.
Vreme u Moskvi ovih dana sivo i vlažno. Ulice deluju mirno, ali iza fasade kancelarija i vojnih štabova – užurbana dinamika. Kako kažu iz krugova bliskih Kremlju, donosioci odluka već gledaju kalendar.
Ako vreme i geopolitički momenat dozvole, sledeći potez neće biti samo odgovor – već poruka. I to ona koju ne možeš da pogrešno protumačiš.
A pitanje koje ostaje da visi u vazduhu? Može li ovaj udarac da označi kraj ili će biti samo uvod u nešto još veće? Sudbina tog odgovora, po svemu sudeći, neće zavisiti od pregovora, već od snage kojom će prva faza sledeće kampanje otvoriti vrata drugoj.
I to će, bez dileme, osetiti svi – od Kijeva do Vašingtona.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se