Analiziranjem podataka o godovima drveća u proteklih 2.000 godina u Evropi i Aziji, naučnici Švajcarskog federalnog instituta za šume, sneg i okolinu su utvrdili tačne letnje temperature za svaku godinu.
Naučnici mogu tačno da izračunaju temperature na osnovu analiziranja širine godova kod starog drveća.
Oni su na taj način otkrili da je u 6. veku došlo do pada temperature od oko 3°C u proseku.
[adsenseyu1]
Ulf Bintgen, glavni istraživač ovog projekta je rekao: „Ovo je bilo najdramatičnije zahlađenje na severnoj hemisferi u proteklih 2.000 godina“.
Oni veruju da je do ove promene klime došlo zbog tri vulkanske erupcije koje su se dogodile 536., 540. i 547. godine nove ere.
Tim je nazvao ovaj period Kasnim antičkim mini ledenim dobom.
Naučnici veruju da je upravo taj period značajno doprineo širenju bolesti i gladi u svetu.
[adsenseyu4]
Oni su istakli da je do Justinijanove kuge, koja je odnela nekoliko miliona života i doprinela padu Istočnog Rimskog carstva, došlo negde između 541. i 543. godine nove ere.
Ovaj hladniji period je takođe omogućio Arapskom carstvu da se proširi na Bliskom istoku pošto je arapsko poluostrvo dobijalo više kiše, te su samim tim Arapi imali i više useva i potencijala da stvore veću vojsku.
[adsenseyu1]
Takođe, veliki broj ljudi je migrirao na istok prema Kini kako bi pobegao od gladi i bolesti, što je dovelo i do dramatičnih promena u Aziji.
Došlo je do tenzija između nomadskih grupa i kineskih starosedeoca, što je zatim dovelo do formiranja saveza Kineza sa istočnim Rimljanima, ali i do osvajanja Persije.
Istraživači kažu da bismo mogli da naučimo nešto iz ovih efekata koje su prouzrokovale klimatske promene u drevnim vremenima, pogotovo u smislu rešavanja problema globalnog zagrevanja.
Profesor Bintgen je rekao: „Možemo naučiti nešto iz brzine i razmere transformacija koje su se dogodile u to vreme“.
Webtribune.rs
[adsenseyu4][adsenseyu4][adsenseyu5][adsenseyu5]