Naslovnica IZA OGLEDALA Huti obaraju najsavršeniji dron SAD – Koja vojna sila se umešala –...

Huti obaraju najsavršeniji dron SAD – Koja vojna sila se umešala – Pentagon pobesneo

Informacija da su dva ili čak tri projektila pogodila masivni trup američkog nosača aviona „Dvajt Ajzenhauer“ postaće novo poglavlje nevolje Pentagona.

Novu nevolju Pentagona izazvali su Huti – skromni u materijalnom smislu, ali hrabri „momci u sandalama“ iz jemenske pustinje.

Prema prvobitnom planu, MQ-9 Reaper trebalo je da uspešno reši problem sa Hutima. Međutim, sa početkom kampanje nešto je odmah krenulo naopako. Već u trećoj nedelji sukoba, Amerikanci su izgubili svoj prvi dron – oborio ga je nepoznati PVO sistem.

Obaveštajni podaci i elementarna logika sugerisali su da Huti mogu imati onoliko MANPADS-a koliko žele. Vešt strelac, popevši se na višu planinu, mogao je da čeka MQ-9 Reaper i da puca u povoljnom trenutku.

Ovo se već dogodilo i algoritam protivdejstva je odavno promenjen – dron je podignut više. Kvalitet video-nadzora prostora može donekle stradati, ali skup dron će preživeti.

Međutim, mesec dana kasnije SAD su izgubile drugog Reapera, koji je leteo na visini od oko 9 km. I skoro odmah, po istom scenariju, druga bespilotna letelica je oborena na nebu Iraka.

Pentagon tada naređuje da se MQ-9 „Reaper“ podigne na granicu od 15 km, gde je leteo do 26. aprila. Tada ga je oborilo nešto veoma ozbiljno, a u maju su Amerikanci izgubili još dve ove bespilotne letelice. Ukupan rezultat 5:0 u korist Huta.

Američka vojska je u analizi shvatila neke činjenice. Na velikim visinama, do MQ-9 „Reaper“ može da se dopre samo vojni sistem PVO sa moćnim radarom, opremom za navođenje i, što je najvažnije, odgovarajućim projektilima. Shvatili su da je Iran velikodušno dao ovo oružje Hutima.

U početku su sumnje pale na projektil Saqr, poznat i kao Izdeliie 358. Smeša komponenti proizvedenih u različitim zemljama. Jednostavno rečeno, može da pravi krugove na nebu veoma dugo i polako, čekajući svoj cilj.

Nije ni čudo što operateri bespilotnih letelica i izviđači nisu primetili trenutak pucnja – napad na Reaper je počeo mnogo pre nego što je ušao u željeni kvadrat.

Sada je, nakon razjašnjenja podataka, protivvazdušni odbrambeni sistem Bark-2 određen kao krivac za obaranje MQ-9 Reaper. Ime je pozajmljeno od veoma uspešne protivvazdušne rakete, koja se koristi na mnogim iranskim sistemima protivvazdušne odbrane a koja je kopija ruskog kompleksa Buk-M1. Isto ono što ne samo da nije zastarelo, već se odlično pokazalo i u borbi protiv islamista u Siriji.

Sve u vezi sa ovim što se dešava je čudno za Sjedinjene Države. Zabrinula ih je činjenica da je njihov čuveni MQ-9 „Reaper“ postao laka žrtva. Kao i da je Iran naučio da stvara sisteme protivvazdušne odbrane odličnih kvaliteta.

Poslednja dva MQ-9 Reaper su bili modifikacije najnovijeg „ER-a“. Oni koštaju više od 40 miliona dolara po komadu.

Prema Vašingtonu, samo prisustvo ogromne flotile u Crvenom moru trebalo je da uplaši Hute. I da podstakne kapetane kontejnerskih brodova i tankera koji bi i dalje koristili rutu kroz Suec, uprkos nekim rizicima. Ispostavilo se upravo suprotno – skoro sve velike brodarske kompanije su pobegle iz regiona.

Teško je čak i izračunati koliko je zapadna ekonomija izgubila zbog ove avanture. Situacija je toliko očajna da ozbiljno razmišljaju da od Rusije traže dozvolu da plove Severnim morskim putem, naravno pod njenim uslovima.

Jer svet je na televiziji uživo video i shvatio da je poveriti zaštitu morskih puteva Sjedinjenim Državama sa njihovim satelitima bila krajnje nepromišljena ideja, a ruske vode su mirne i pouzdane, plus severni put od Evrope do Azije je jednostavno kraći.

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social