Naslovnica U FOKUSU Huti balističkim raketama napali Tel Aviv dva puta!

Huti balističkim raketama napali Tel Aviv dva puta!

Jemenski Huti su sa svoje teritorije lansirali nekoliko balističkih raketa na najveći izraelski grad Tel Aviv, koji ima više od 2 miliona stanovnika. Sirene za raketnu opasnost oglasile su se u ovom gradu na obali Sredozemlja dva puta.

Nad gradom su se u nekoliko navrata čule detonacije. Bilo je nekih tvrdnji da je balistička raketa pogodila zgradu Ministarstva odbrane Izraela.

Izraelska vojska se oglsila da je u oba slučaja dejstovovao protivraketni sistem “Arrow 3” ili Strela, koji je presreo nad gradom balističke rakete.

Zbog raketne opasnosti u trenutku napada veliki broj ljudi je bio na ulicama ili u kafićima i privatnim zabavama, pa su mnogi zalegli na ulicama dok su rakete bile nad gradom i dok se vodila bitka.

Jemenski Huti su lansirali u ovom slučaju iransku verziju balističke rakete Šahab-3, koju u svom arsenalu ima i šiitska organizacija Hezbolaha, koja zajedno sa proirnaskim milicijama sa teritorije Iraka napadaju dronovima kamikazama izraelsku luku Eliat.

Na udaru raketa kratkog dometa našla se i Haifa, najveći lučki grad i centar izraelske hemijske industrije.

Šahab-3

Šahab-3 je iranska balistička raketa srednjeg dometa, zasnovana na severnokorejskoj raketi No Dong. Sa dometom do 2000 km, može da gađa mete daleko izvan iranskih granica. Ova raketa koristi tečno gorivo i nosi jednu bojevu glavu težine do 1.200 kg, koja može biti konvencionalna ili nuklearna.

Šahab-3 je mobilni sistem i može biti lansiran sa različitih lokacija. Prvi put je testiran 1998. godine, a procenjuje se da Iran poseduje između 25 i 50 ovih raketa.

Njen domet omogućava gađanje meta od Rumunije do severne Indije, što je Zapad i Izrael označio kao bezbednosnu pretnju.

Ghadr-10

Ghadr-10 je iranska balistička raketa srednjeg dometa, bazirana na Šahab-3, ali sa značajnim poboljšanjima. Raketa ima domet od 1.950 km i koristi dvostepeni pogonski sistem – prvi stepen koristi tečno gorivo, a drugi čvrsto gorivo.

Neke od ključnih promena uključuju smanjenje veličine zadnjih peraja, lakšu konstrukciju i poboljšani sistem navođenja. Raketa trenutno nosi konvencionalnu bojevu glavu, ali može biti opremljena hemijskim ili nuklearnim bojevim glavama.

Jedna od značajnih inovacija je redizajnirani oblik nosa u obliku „flašice“, koji omogućava brži ponovni ulazak bojeve glave u atmosferu i detonaciju u vazduhu iznad mete. Ova mogućnost omogućava raketama da ugroze svoje mete EMP (elektromagnetnim impulsom), što može biti čak razornije od tradicionalnih nuklearnih eksplozija.

Ghadr-10 je mobilan i može se postaviti četiri puta brže od Šahaba. Iran je počeo razvoj ove dvostepene rakete 2004. godine, a prvi test je izvršen 2015. godine. Brzina ponovnog ulaska bojeve glave čini raketu otpornijom na sisteme protivraketne odbrane, čime dodatno povećava njenu opasnost.

(TV Front)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social