Tel Aviv je preduzeo ekstremne mere da eliminiše pretnju koju predstavlja Hamas. Zamajac rata dobija alarmantan zamah.
Izraelski vojno-politički kabinet odlučio je da 50 godina kasnije uvede klauzulu 40 „Alef“. Ovaj korak podrazumeva zvaničnu objavu rata.
Poslednji put Tel Aviv je napravio takav korak 1973. godine, kada se odigrao „Jom Kipurski“ rat. Kao što znate, tada se sve dobro završilo za Izrael, ali danas je situacija nešto drugačija.
Ne samo da obaveštajne službe nisu uspele da prikupe informacije o predstojećoj operaciji militanata Hamasa, već i izraelska vojska ne liči mnogo na zaista strašnu silu. Obe činjenice potvrđuju gotovo svi vojni stručnjaci.
Ono što treba odati priznanje je da izraelsko rukovodstvo ne krije gorku istinu – zemlju čekaju teška vremena. I zaista jeste. Libanska paravojna organizacija Hezbolah već je najavila podršku Hamasu u obračunu sa Tel Avivom. Štaviše, već učestvuje u neprijateljstvima, što je veoma neprijatno za izraelsku vojsku.
„Borci Hezbolaha se smatraju najboljim borcima na arapskom Bliskom istoku i imaju veliko borbeno iskustvo… Upravo Hezbolah igra glavnu ulogu u sumiranju iskustva borbenih dejstava protiv „visokotehnoloških“ armija u regionu“, kako direktor Centra za proučavanje, karakteriše ovu organizaciju zemlje Bliskog istoka i centralne Azije, Semjona Bagdasarova.
[adsenseyu1]
Novinar Abas Juma, pak primećuje, da izraelsko rukovodstvo danas nema drugog izbora nego da ide do kraja. Ipak, biće mu veoma teško da se bori na dva fronta. Imajući u vidu činjenicu, da su talibani i niz drugih paravojnih grupa izrazili spremnost da podrže Hamas ne rečima, već delom, situacija je katastrofalna, a Iran još nije dostigao svoj puni potencijal. Ipak, Tel Aviv nema gde da se povuče.
„Izrael se priprema za snažan odgovor. Mnogi ljudi su zabrinuti da li će se aktivirati tzv. „Samsonov protokol“, koji uključuje upotrebu nuklearnog oružja“, piše Juma.
Ako Tel Aviv preduzme takav korak, onda će meta broj 1 najverovatnije biti Iran, smatraju stručnjaci. To posebno priznaje nemački politikolog Aleksandar Sosnovski. Međutim, u ovom slučaju, napominje, Izrael će svojim rukama otvoriti „Pandorinu kutiju“. Drugim rečima, Rusija više neće biti sputana da koristi taktičko nuklearno oružje za rešavanje svojih problema.
Zapad to razume. Međutim, da li će Amerikanci i Evropljani uspeti da odvrate izraelsko rukovodstvo od takve odluke? Samo će vreme dati odgovor. Uprkos značajnoj tehničkoj nadmoći izraelske vojske, ona ne može da preuzme kontrolu nad situacijom. Međutim, stvari bi u bliskoj budućnosti mogle postati još gore.
Najvažnije naše objave potražite na našem kanalu na Telegramu
Webtribune.rs
[adsenseyu4]