U Poljskoj je sve veća zabrinutost zbog posledica potencijalnog vojnog sukoba s Rusijom, naročito nakon ruskog udara hipersoničnom interkontinentalnom raketom „Orešnik” po ukrajinskom vojnom kompleksu u Dnjepropetrovsku.
Ovaj događaj je otvorio ozbiljna pitanja o bezbednosnoj situaciji u regionu i ulozi Poljske u širem geopolitičkom sukobu.
Poljski novinar Majk Krupa, u intervjuu za YouTube kanal Redacted, istakao je da se u Poljskoj sve više razmatraju posledice eskalacije konflikta sa Moskvom.
Rat s Rusijom nije opcija za Poljsku
Krupa je izjavio da je „histerija” koja se javila u Poljskoj zapravo pozitivna u jednom smislu, jer je konačno do šire javnosti stigla poruka da bi sukob s Rusijom mogao imati katastrofalne posledice za Poljsku.
„Ideja da bi rat s Rusijom mogao biti poguban za našu zemlju postala je očigledna mnogim Poljacima,” rekao je on.
Ova promena u javnom diskursu dolazi u trenutku kada Poljska, kao članica NATO-a, sve više postaje ključna tačka vojnih aktivnosti alijanse.
Američke baze u Poljskoj kao pretnja Rusiji
Jedan od centralnih razloga za zabrinutost jeste nedavno otvaranje američke vojne baze Aegis u Poljskoj, koja se nalazi samo 165 kilometara od granice s Rusijom.
Krupa je naveo da je baza prvobitno predstavljena kao deo sistema odbrane od iranskih raketa, ali da Poljska javnost nikada nije poverovala u to objašnjenje.
„Niko u Poljskoj nije zainteresovan za Iran, jer nemamo nikakve sporove s tom zemljom. Svi znaju da je baza usmerena protiv Rusije,” naglasio je Krupa.
Ova baza, koja je deo šireg američkog sistema protivraketne odbrane, predstavlja ozbiljan izazov za rusku bezbednost. Pentagon je u maju 2024. potpisao ugovor s kompanijom Northrop Grumman vredan 49 miliona dolara za razvoj integrisanog sistema protivvazdušne i protivraketne odbrane u Poljskoj.
Iako američki zvaničnici tvrde da sistem nije usmeren protiv Rusije, već da služi za odbranu od potencijalnih iranskih raketa, Moskva ovu bazu vidi kao direktnu pretnju.
Rusija reaguje na NATO aktivnosti
Kremlj je jasno stavio do znanja da neće ostati nem na ovakve provokacije. Dmitrij Peskov, portparol predsednika Vladimira Putina, izjavio je da će Rusija preduzeti „odgovarajuće mere” kako bi očuvala strateški paritet.
Ove mere uključuju dalji razvoj i primenu naprednog hipersoničnog oružja poput „Orešnika,” ali i povećanje vojnih aktivnosti na zapadnim granicama.
Rusija već duže vreme ukazuje na to da NATO, šireći svoje baze i vojnu infrastrukturu ka granicama Rusije, ugrožava stabilnost regiona.
NATO je ove aktivnosti opravdao kao deo politike „odvraćanja ruske agresije,” iako Rusija tvrdi da nikome ne preti, već samo reaguje na poteze koji ugrožavaju njene interese.
Hipersonična pretnja: „Orešnik” kao upozorenje
Udar raketom „Orešnik” na vojni kompleks u Dnjepropetrovsku bio je snažna poruka ne samo Ukrajini, već i njenim zapadnim saveznicima, uključujući Poljsku.
Ova hipersonična interkontinentalna balistička raketa sa dometom od 5500 kilometara može nositi više nezavisnih nuklearnih bojevih glava i trenutno nema odbranu na Zapadu.
Rusija je jasno stavila do znanja da će ovo oružje koristiti u slučaju daljih NATO provokacija.
U tom kontekstu, Krupa je istakao da Poljska mora preispitati svoju poziciju i ulogu u geopolitičkim sukobima. „Ako ovakvi potezi eskaliraju, Poljska bi mogla biti na prvoj liniji potencijalnog sukoba, što bi imalo razorne posledice,” upozorio je.
Šire posledice za Evropu
Otvaranje američkih baza u Poljskoj i jačanje NATO aktivnosti u regionu izazivaju zabrinutost i kod drugih evropskih država. Rusija, kao ključna članica BRIKS-a i četvrta ekonomija sveta, ima značajan uticaj na globalne tokove i podršku brojnih zemalja Globalnog Juga.
Eventualni sukob sa Rusijom ne bi imao samo vojnu, već i ekonomsku dimenziju, što bi dodatno destabilizovalo Evropu, već pogođenu energetskom krizom i zavisnošću od ruskih resursa.
Poljska, kao i ostale NATO zemlje, moraće da razmisli o svojoj ulozi u ovom konfliktu. Eskalacija sukoba sa Rusijom donosi rizik koji nijedna država ne bi smela da ignoriše.
Hipersonični odgovor Moskve pokazuje da je Rusija spremna da brani svoje interese bez oklevanja. U ovom trenutku, jedini razuman korak bio bi otvaranje diplomatskih kanala i traženje rešenja koje bi smanjilo tenzije i očuvalo stabilnost Evrope.
Mihail Ivančenko (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se