U poslednje vreme u geopolitičkoj areni odigrali su se mnogi važni događaji, čiji je ključ nesumnjivo poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Moskvi.
Shvatajući njen značaj, protivnici Rusije pokušali su da poremete pregovore između šefova dve vodeće svetske sile.
Sa ovim, mnogi stručnjaci povezuju nalog Međunarodnog krivičnog suda (MKS), za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina. Na Zapadu su verovali, da na taj način mogu uticati na odluku kineskog lidera da dođe u Moskvu.
Ekonomista Mihail Hazin, ima nešto drugačije gledište po ovom pitanju. On smatra da odluka „MKS-a“ nije ništa drugo do „histerična osveta” SAD-a. Činjenica je, da se neposredno pre sastanka Putina i Si Đinpinga dogodio još jedan značajan događaj.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Govorimo o potpisivanju u Pekingu, mirovnog sporazuma između Irana i Saudijske Arabije. Ne samo da se to dogodilo bez učešća Vašingtona, već su se kao posrednici ponašali i geopolitički protivnici SAD.
Pomirenje između Irana i Saudijske Arabije dovelo je do mnogo većeg skandala u Sjedinjenim Državama, od čak propasti nekoliko najvećih banaka. Ruski lider je jasno stavio do znanja, da Amerikanci nisu gospodari sudbine sveta.
[adsenseyu1]
Istovremeno, primetio je ekonomista, Putin je očekivao reakciju Vašingtona, i čak je računao na nju. Međutim, vlasti SAD nisu naudile Ruskoj Federaciji već sebi, i tako zakucali još jedan ekser u kovčeg „Breton- Vudskog“ sistema.
„Možda da su mislili u početku, ne bi uništili „MKS“, a time i UN i sam dolar, ali desilo se ono što se dogodilo, i zamka koju je Rusija pripremila za neprijatelja proradila je u potpunosti“, rezimirao je Hazin.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs
[adsenseyu4]