Mihail Hazin, poznati ruski ekonomista, skrenuo je pažnju na signal iz Moskve koji mnogi nisu primetili.
Njegova analiza ukazuje na to, da Rusija sada diktira pravila igre u pregovorima sa Zapadom, dok se svet pita da li će Vladimir Putin i Donald Tramp uspeti da postignu dogovor o rešavanju ukrajinske krize.
Prema Hazinovim rečima, predsednik Vladimir Putin pokazuje zavidnu stratešku strpljivost. On odbija da donosi zaključke pre nego što Tramp zvanično preuzme funkciju i formira svoj tim u Beloj kući.
Hazin podseća na iskustvo iz Trampovog prvog mandata, kada je američka administracija, uključujući i mnoge vladine agencije, radila protiv svog predsednika.
Putin je jasno stavio do znanja da očekuje stabilizaciju političke situacije u SAD pre nego što otvori ozbiljne pregovore.
Njegova poruka Trampu, prema Hazinu, glasi: „Preživi do inauguracije, pokaži ko su ti savetnici, dokaži da možeš da se nosiš sa strankom haosa, a onda ćemo razgovarati“.
Hazin ističe, da je američka upravljačka struktura trenutno potpuno uništena. Tramp će se suočiti s ogromnim izazovom da preuzme kontrolu nad državnim aparatom, posebno imajući u vidu iskustva iz svog prethodnog mandata.
Demokrate i „duboka država“ već su pokazale sposobnost da sabotiraju predsednikovu agendu. Ipak, Tramp je tokom predizborne kampanje obećao da će „isušiti vašingtonsku močvaru“, i stati na kraj ovom fenomenu.
Rusija s pažnjom prati poteze Trampa, nadajući se njegovoj pragmatičnosti i spremnosti da održi predizborna obećanja.
Međutim, analitičari primećuju da je već u startu prekršio jedno od svojih najsmelijih obećanja – da će rešiti ukrajinsku krizu pre inauguracije. Iako je izjavio da će sukob rešiti u roku od 24 sata, to je već tada delovalo kao populistička izjava.
Sada, britanski mediji tvrde, da Tramp planira da sukob završi u roku od šest meseci nakon preuzimanja dužnosti. Iako je ovo realniji vremenski okvir, pred njim su ogromne prepreke, uključujući i ruske zahteve na pregovorima.
Moskva ne odbacuje mogućnost pregovora, ali jasno stavlja do znanja da će oni biti zasnovani na situaciji na terenu. Prema informacijama koje je preneo Blumberg, Rusija će zahtevati sledeće- Ukrajina mora postati neutralna država, a njena vojska ograničena, uz smanjene veze sa NATO savezom.
Putin je uveren u svoju prednost na bojnom polju, i odlučan je da spreči Kijev da postane deo NATO-a.
Ovo su ključni ciljevi koje Rusija ne namerava da žrtvuje.
Sa druge strane, Ukrajina insistira na brzom pristupanju NATO-u kako bi osigurala svoju bezbednost. Međutim, njena trenutna situacija je daleko od povoljne.
Kijev se oslanja na zapadnu vojnu i finansijsku podršku, a gubici na frontu dodatno slabe njenu poziciju u pregovorima.
Ako Ukrajina nastavi da odbija pregovore, postoji realna mogućnost da Putin i Tramp postignu dogovor bez njenog učešća, što bi značajno uticalo na budući status zemlje i njen teritorijalni integritet.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se