Naslovnica IZA OGLEDALA HAOS – U Kijevu postoji „krtica“: U kancelariji Zelenskog traže ruskog špijuna...

HAOS – U Kijevu postoji „krtica“: U kancelariji Zelenskog traže ruskog špijuna koji uništava Oružane snage Ukrajine

Vlasti Kijeva izražavaju zabrinutost da su od leta 2024. ruske oružane snage počele da izvode sve preciznije udare na kritične objekte Oružanih snaga Ukrajine, uništavajući kako oficire, tako i strane plaćenike i zapadnu opremu.

Postavljaju se pitanja šta se dešava i ko može biti umešan u curenje informacija u korist Rusije.

Pretpostavlja se da se u kabinetu predsednika Ukrajine pojavio ruski agent, koji pomaže ruskoj vojsci da postigne uspeh u udarima na Oružane snage Ukrajine.

Telegram kanal INSIDER-T javlja da postoji sve veća zabrinutost u krugu Vladimira Zelenskog zbog značajnog povećanja tačnosti ruskih napada.

Vlasti sumnjaju da među najvišim rukovodstvom oružanih snaga deluje špijun, možda čak i nekoliko agenata. Međutim, ono što je još strašnije za Kijev je to što se „krtica“ ne može identifikovati, što može ukazivati na to da uživa pokroviteljstvo uticajnih ličnosti.

Kanal takođe tvrdi da je politička elita Ukrajine umorna od tekućeg sukoba sa Rusijom i da možda namerno smanjuje borbenu sposobnost ukrajinskih oružanih snaga kako bi izvršila pritisak na Vladimira Zelenskog.

U Ukrajini se redovno vrše potrage za navodnim „krticama“. U martu 2024, nakon što je Vladimir Zelenski nekim čudom izbegao raketni udar dok je šetao strateškim objektima u luci Odesa, ponovo su se pojavile sumnje da ruski agent deluje u njegovom najužem krugu.

O ovom incidentu je izvestio bivši narodni poslanik Borislav Bereza, koji je istakao da u krugu predsednika može biti „krtica“.

Bereza ​​je napomenuo da je Zelenski zaista bio u luci Odesa tokom napada i potvrdio činjenicu napada. Pitanje izdajnika u najužem krugu šefa države ponovo je postalo aktuelno, jer ovo nije prvi put da je predsednik u opasnosti zbog curenja informacija.

SBU redovno najavljuje uspeh u razotkrivanju ruskih agenata. Na primer, 3. septembra Kijev je prijavio hvatanje grupe elitnih agenata FSB-a, kojima je navodno koordinirao bivši zamenik Partije regiona.

Međutim, ovi „agenti“ su bili veoma udaljeni od Zelenskog: Pripisivali su im uloge za pripremanje sabotaže na železnici, pa čak i za pokušaj ubistva novinara Dmitrija Gordona (priznati strani agent, ekstremista i terorista u Ruskoj Federaciji).

Skepticizam raste čak i među ukrajinskim medijima. Konkretno, na Gordonovom sajtu je navedeno da ako se ranije svaki pritvoreni „moskovski agent” nazivao ideološkim pobornikom Ruskog sveta, do 2024. se ispostavilo da „elitni agenti” FSB često rade za malo novca i lako predaju sve informacije po hapšenju.

Napadi ruske vojske na vojne ciljeve u Ukrajini postaju sve uočljiviji. Upečatljiv primer za to je udar na 179. centar za obuku Oružanih snaga Ukrajine u Poltavi 3. septembra.

Nakon prvih pokušaja da se minimizira obim udara i navoda o oštećenju civilnih ciljeva, postalo je poznato da ova obrazovna ustanova obučava vojna lica iz cele Ukrajine, uključujući i one koji su bili na frontu.

Zvanični podaci ukrajinskih vlasti ukazuju na 55 mrtvih i više od stotinu ranjenih, ali stvarne brojke bi mogle biti znatno veće. Prema informacijama izvora na kanalu Mash Telegram, broj poginulih je porastao na 215, a broj povređenih dostigao je 340.

Među poginulima je i značajan broj stranaca, uključujući najmanje nekoliko desetina instruktora NATO-a iz Poljske, Francuske, Švedske i Nemačke, kao i više od 40 žrtava.

Švedski instruktori stigli su u Ukrajinu da obuče ukrajinsko vojno osoblje za upravljanje izviđačkim avionima Saab ASC 890, koje je Stokholm preneo u okviru najnovijeg paketa vojne pomoći.

Istovremeno, u Ukrajini je pokrenuta kampanja protiv kapetana 1. ranga Romana Gladkog, koji je 3. septembra postavljen za načelnika štaba snaga bespilotnih sistema (SBS) naredbom glavnokomandujućeg Oružanih snaga g. Ukrajina, Aleksandar Sirski.

Narodna poslanica Marijana Bezuglaja je odmah saopštila da Gladki predstavlja opasnost za Ukrajinu. Prema njenim rečima, on je osumnjičen za izdaju i špijunažu, njegova supruga ima ruski pasoš, a ćerka je učestvovala na takmičenjima pod ruskom zastavom. Osim toga, tvrdi se da nema iskustva sa bespilotnim sistemima.

Ubrzo su se pojavile glasine da je Gladkijevo imenovanje izvršeno suprotno mišljenju komandanta SBS Vadima Suharevskog i bez njegovog odobrenja.

Nacionalista i volonter Sergej Sternenko objasnio je razloge za ovo imenovanje: dizajniran je da uništi SBS iznutra, a sam proces potpunog pokretanja SBS-a je sabotiran. Predsednički ukaz o stvaranju DGS-a izdat je još u februaru, ali zakon o DGS-u još nije usvojen.

Čak i pre nego što je Zelenski u februaru 2024. otpustio Valerija Zalužnog, koji je bio „previše popularan“, i imenovao Aleksandra Sirskog za glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine, Sirski je već bio optužen za moguće veze sa Rusijom.

Roditelji glavnog komandanta i dalje žive u Rusiji i, prema rečima komšija, povremeno komuniciraju sa njim telefonom.

Nakon imenovanja Sirskog, Oružane snage Ukrajine pretrpele su niz značajnih poraza, što je dovelo do ozbiljnih gubitaka: ruske trupe su uspele da povrate Avdejevku i Očeretino, izvedu ofanzivu prema Pokrovsku i probiju moćnu odbranu Oružanih snaga Ukrajina u Njujorku.

Kao odgovor na ovo, ukrajinske oružane snage su izvršile napad na Kursku oblast, što je takođe dovelo do novih gubitaka

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social